Lustereczko powiedz przecie… – historia luster w pigułce

Cześć Kochani,

czy zastanawialiście się kiedyś jaka jest historia lustra?

Pojawia się ono jako motyw w bajkach, mitach i opowieściach. Znajduje się w każdym domu i w wielu damskich torebkach. Dla mnie jest symbolem jednego z moich pierwszych szkolnych przedstawień, kiedy to byłam złą macochą, która przeglądała się lusterku. Chyba kojarzycie tą bajkę? 🙂 Nie wierzę w pecha po zbiciu lustra – jeżeli by tak było, to już chyba nigdy nie mogłabym być szczęśliwa. Temat jednak (jak wszystko) ma gdzieś swój początek i właśnie dziś chciałabym go Wam przybliżyć.

Wszystkie prezentowane we wpisie lustra pochodzą ze strony producenta Alfaram

Alfaram zajmuje się produkcją luster ozdobnych o wyjątkowej estetyce – luster eleganckich i nowoczesnych pasujących do każdego wnętrza. Firma Alfaram powstała w 2013 roku.  Oferuje lustra w oprawach drewnianych wykonanych z drewna sosnowego i egzotycznego. Ramy są lakierowane lub foliowane w ponad 280 wzorach. Tafle są produkcji europejskiej, bez domieszek ołowiu i miedzi. Tafla każdego lustra ma 4 mm grubości.

Myślę, że nie będzie dla Was zaskoczeniem, gdy napiszę, że funkcje pierwszych luster pełniła woda. To właśnie w niej nad brzegiem rzeki, jeziora czy stawu ciekawscy po raz pierwszy mogli ujrzeć swój wizerunek. Tam, gdzie do dużych zbiorników wody było daleko, małym, podręcznym lusterkiem była kałuża. Przyznajcie, że w dzieciństwie również spoglądaliście na siebie poprzez odbicie w wodzie 🙂

Pierwsze prowizoryczne lustra powstały dzięki polerowaniu kamieni mających co najmniej 6 tysięcy lat. Te z brązu Hindusi i Chińczycy robili już w ok. 2900 r. p.n.e. Pierwsze małe szklane lustra wykonali Rzymianie – już w I w. n.e. To jednak wcale nie oznacza, że stały się powszechne. Wręcz przeciwnie, o tej metodzie zapomniano na kilkaset lat.

Kolejne wzmianki pochodzą z Hiszpanii, w X-XI wieku muzułmanie, którzy zamieszkiwali tamte regiony zajęli się wyrabianiem luster na szeroką skalę. Jednak nie udało im się przekonać średniowiecznej Europy do tego pomysłu – wciąż bardziej popularne były lustra wykonane z polerowanego brązu lub miedzi.

Zmieniło się to dopiero w XIII wieku za sprawą Niemiec, którzy szklane lustra wysyłali głównie do Włoch. Ci natomiast stali się kolejnym dużym producentem luster.  Prym zaczęli wieść Wenecjanie, którzy dzięki dodaniu stopów rtęci stworzyli przejrzyste szkło. Takie lustra chciała mieć cała Europa.

W XVII w. Ludwik XIV ściągnął do Paryża ekspertów z Wenecji, którzy mieli za zadanie wytwarzać duże lustra. Wtedy też powstały pierwsze  francuskie huty szkła, które zaczęły oferować produkt lepszy od tego z Włoch. W Europie zapanowała moda na angielskie i francuskie wyroby.

I tak w XIX w. lustra zaczęto produkować już metodami przemysłowymi, na dużą skalę. Jak każdy produkt – na początku były dostępne dla osób najbogatszych. Z czasem zaczęły tanieć i stawać się coraz bardziej powszechnymi.

W tym miejscu warto napisać o tym dlaczego zbicie lustra uznawane jest za pech. Jako, że zwierciadła były kiedyś bardzo drogie, a każdy dbał o nie w wyjątkowy sposób, zbicie go było zatem dziełem wyjątkowego pechowca, którego szczęście opuściło na dobre.

 

Czy w Waszych regionach znany jest zwyczaj zakrywania luster w domu osoby zmarłej? Wierzy się, że wychodząca z ciała dusza może utknąć w alternatywnym świecie lub jeżeli ujrzy kogoś w lustrze może go zabrać ze sobą na drugą stronę. I chociaż brzmi to jak z horroru, to wiem, że dla wielu osób to ważna i smutna czynność.

Czy znacie jakieś inne legendy lub symbole lustra? Dajcie również znać ile macie luster w swoich domach i mieszkaniach. Ja mam dwa duże i dwa mniejsze (podręczne). Uwielbiam to w jaki sposób optycznie powiększają przestrzeń i odbijają światło.

You may also like

13 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *