Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili

Tomasz Komenda to postać o której z łatwością dyskutowało mi się u kosmetyczki podczas robienia paznokci czy przy okazji rodzinnego obiadu. O jego sprawie mam wrażenie, że słyszał każdy – dlatego nie zetknęłam się z barierą wieku, czy też wykształcenia – każdy miał coś do powiedzenia. W  2000 roku kiedy został skazany media skandowały:

Ćwierć wieku dla zabójcy

Winny też śmierci

później, w 2018 roku:

Tomasz Komenda gnił w celi 18 lat za cudzą zbrodnie

18 lat w więzieniu, prokuratura jest niewinna.

Moi bliscy pamiętali również rok 1997, kiedy to media obiegła informacja o brutalnym gwałcie i morderstwie w Miłoszycach.

15-letnia Małgosia długo namawiała rodziców, by puścili ją na pierwszą w życiu imprezę. Ten Sylwester okazał się być jednak dla niej ostatnim. Została wielokrotnie zgwałcona, pobita i zostawiona na mrozie na powolną śmierć. Źródło: KLIK

Niewątpliwie ta sprawa jest pełna niewyjaśnionych wątków, niewyobrażalnej krzywdy zarówno Małgosi, jak i Tomasza – dlatego oczywistym było, że to kwestia czasu zanim ukaże się rzetelny, wzruszający i RATUJĄCY rodzinę Tomasza reportaż z dziennikarskiego śledztwa, które przeprowadził Grzegorz Głuszak.

Jest to książka, która odpisuje sprawę od jej pierwszego dnia, aż do dnia w którym Tomasz usłyszał, że jest człowiekiem niewinnym i wolnym. Wydarzenia przedstawione są w sposób rzetelny i jasny – jeżeli ostał się ktoś, kto o tej sprawie nie miał pojęcia to po przeczytaniu tych 320 stron nadrobi zaległości. Do książki dołączone są skany notatek policyjnych, które powstawały podczas przesłuchań Tomasza oraz wyniki materiału dowodowego, które w 2000 roku wskazały, że winnym jest Tomasz. Reportaż uzupełniony jest o osobiste rozmowy z rodziną Tomasza, zarówno jego mamą, jak i bratem. Poznajemy nie tylko jego dramat, ale i dramat całej ich rodziny. Dowiadujemy się jak ciężko jest funkcjonować w społeczeństwie, które w sposób brutalny ocenia i krzywdzi Komendów. W książce przeczytamy również zapis rozmowy z sąsiadką – Dorotą, której zeznania doprowadziły do dramatu Tomka.

Z każdą kolejną stroną książkę czytało się coraz trudniej. Nie ukrywam, że już pod sam koniec musiałam mocno się pilnować, aby po prostu się nie rozpłakać w autobusie miejskim – tam między innymi ją czytałam. Tomasz w rozmowach z Grzegorzem Głuszakiem przejawia ogromną mądrość, pokorę, ale i nie kryje, że życie z takim wyrokiem przez 18 lat w więzieniu było gorsze niż piekło. Jego walka o wolność, zwrócenie honoru, a także o przeżycie kolejnego dnia w polskim więzieniu w sposób dramatyczny i dogłębny przeszywa podczas czytania. Nie jestem wstanie pojąć jak silnym trzeba być, aby dać radę. Chociaż i Tomek wspomina, że podejmował przez ten czas próby samobójcze. Mogłabym napisać, że to książka tylko dla czytelników o mocnych nerwach, ale to lepiej pasowałoby do dobrego horroru albo thrillera, gdzie wszystko jest fikcją literacką. Tu spotykamy się z prawdziwym człowiekiem i dramatem, który rozegrał się na oczach całej Polski.  Zatem – rzeczywistość i kulisy tej sprawy są przytłaczające.

To jedyna okazja, aby zobaczyć oryginały dokumentów, fikcyjne zeznania świadków, nieporadne akty oskarżenia oraz możliwe próby przekupstwa i zastraszania za które niewinny chłopak odsiedział osiemnaście lat w więzieniu. Jest to również świadectwo i mam nadzieję, nadzieja dla każdego niewinnie osadzonego, że sprawiedliwość nawet po tylu latach może triumfować.

Jak się ją czyta? Trudno, to oczywiste. Ale, z zapartym tchem i dosłownie „na raz”. Mimo, że sprawa była mi znana z mediów to tak naprawdę książka uzupełniła moją wiedzę w wielu aspektach. A sam fakt, że ją przeczytałam nie tylko poszerzył moje horyzontu (strasznie górnolotnie to brzmi), ale i uwrażliwił mnie na krzywdę, którą mogą zrobić media, a także polski wymiar sprawiedliwości. Jeszcze niedawno starłam się wierzyć w sprawiedliwość sądów i ich nieomylność, szczególną troskę przy badaniu dowodów i prowadzeniu śledztwa… Ten reportaż wszystko przewartościowuje.

Znalezione obrazy dla zapytania znak logoKsiążka dostępna jest na stronie Wydawnictwa w promocyjnej cenie 26,99 zł. KUP: KLIK 

You may also like

19 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *