Moda, która wraca: buty ze szpicem

O tym jak buty ze szpicem uczą kobiecości, prawidłowego chodu i postawy ciała rozmawiam z Marią Imielską, projektantką obuwia dla kobiet.

Maria Imielska od ponad 20 lat projektuje obuwie. Obecnie dla modelek, siatkarek, aktorek oraz wszystkich kobiet, które cenią sobie indywidualność i personalnie dobrane buty. Designu i trudnej sztuki zawodu uczyła się między innymi w Paryżu, Rosji i we Włoszech.

Pani Mario moda wraca, a w zasadzie już wróciła. Buty ze szpicem znowu królują na ulicach i z tego, co widzę pokochałyśmy je ponownie.
Ważna wiadomość dla wszystkich kobiet: powiało nowym trendem w modowym świecie. Dzisiaj szpice w butach to niemalże nakaz. Uważam to za fantastyczną wiadomość.  Nasze stopy po prostu będą eleganckie i smukłe niezależnie od modelu i rodzaju obuwia. W balerinkach pokażemy swoją grację – będziemy w inny sposób stawiać kroki, tak trochę, jak w szpilkach, lecz z niższej pozycji. Szpic wymusi w pozytywnym tego słowa znaczeniu nasze zachowanie.  Szpicowa moda to dla nas dobra informacja. Czubek w szpic jest modny w każdym rodzaju obuwia.

W jakich stylizacjach takie buty wyglądają najkorzystniej? Czy pasują na każdą okazję? A może są zbyt wyzywające?
Odpowiedź brzmi – w każdych. Wszystkie okazje będą dobre na buty z kształtem czubka w szpic. A na pytanie czy są zbyt wyzywające opowiadam: absolutnie nie! Temat butów w szpic powraca w trendach już po raz kolejny – tym razem czubki są krótkie, kształtne, mające odpowiednie proporcje do budowy kobiecych stóp. Projektanci podnieśli boczną linię kopyt, aby dać miejsce w bucie na wygodne ułożenie palców i pomniejszenie optyki długości przedniej części cholewki. Modele butów są mocno wypłycone tak, że widać więcej kobiecego ciała na stopach. Takie zabiegi przy nowej formie szpica łagodzą obraz nóg i nadają formę zmysłową, lekką i elegancką. Absolutnie nie są wyzywające, wprost przeciwnie – są bardzo kobiece. Stylizacja zależy od naszej wyobraźni, a buty z czubkiem podkreślą i uzupełnią obraz kobiety wyzwolonej.

Czy takie buty pasują do każdej sylwetki? Może jednak część z nas powinna zrezygnować z takiego modelu, aby nie stać się ofiarą mody?
Powiedziałabym, że każda sylwetka pasuje do takich butów i żadna z nas nie powinna rezygnować z ładnego i kobiecego wyglądu. Jedna para butów w szpic jest obowiązkowa, abyśmy się nie stały ofiarą własnych kompleksów.  Ważnym jest odpowiedni dobór modeli butów do potrzeb i sylwetki. Proponowałabym skupić się na tych aspektach. Pamiętajmy też o fakcie, że takie buty wymuszają na nas inny sposób chodzenia. Siedmiomilowe kroki i sylwetka pochylona mocno do przodu nie będą miały racji bytu. Wiele kobiet przyzwyczajonych do takiego stylu chodzenia uzna buty w szpic za niewygodne, a one tylko będą uczyły nas bycia kobietami.

Panie z dużą stopą zdecydowanie boją się szpiców. Każda z nich mówi, że takie buty jeszcze bardziej wydłużą ich stopy. Czy mają rację?
Jak wiesz Weroniko, specjalizuję się w produkcji dużych butów damskich. Moje klientki posiadają różne długości stóp, nawet do rozmiaru 45 – zazwyczaj to wysokie dziewczyny.  Bywają też wysokie i z obfitymi kształtami sylwetki i każda z nich przed spotkaniem ze mną była przeciwniczką szpiców w butach. Ale, po przymierzeniu takich modeli nie mogły uwierzyć jak wyglądają ich stopy! Patrząc w lustro widziałam ich zdziwienie połączone z samozachwytem. Szczególnie dotyczyło to butów na wysokim obcasie! Osobiście mogły zobaczyć, że nie tylko nie powiększają ich stóp, lecz wprost przeciwnie – skracają optycznie poprzez ułożenie w odpowiednim skłonie stopy. Rozmiar stopy to nie tylko jej długość. Odpowiedni model i kolor skóry, wysokość obcasa i jego kształt mają wpływ na wygląd nóg w butach. Dobrze dobrane wzory mają wpływ na naszą sylwetkę i na nasze samopoczucie. Odpowiadając na Twoje pytanie – nie mają racji kobiety z większymi nogami, że buty w szpic wydłużają ich stopy.

A jaka długość szpica jest najmodniejsza? Pamiętam czasy, kiedy to dłuższy oznaczał fajniejszy, lepszy. Czy taka zasada obowiązuje również dzisiaj?
Dzisiejsza sylwetka nóg w butach ze szpicem jest przeciwnością modeli sprzed prawie dwóch dekad. Ważny jest kształt czubka np. w migdałka, serduszko czy ostry trójkąt, ale długość należy do krótkich. Dodatkowo mamy wysokie granie boczne w celu podwyższenia komfortu dla naszych nóg – po prostu w środku butów stopy mają więcej miejsca, mimo to patrząc na nie od góry nie widzimy powiększonych obwodów, lecz dobre proporcje.

No i ostatnie, ale dla mnie najważniejsze pytanie. Czy buty ze szpicem są zdrowe dla stóp? Czy istnieje jakieś realne zagrożenie dla naszego zdrowia?
Zapewne zdziwi Ciebie oraz nasze czytelniczki odpowiedź. Noszenie butów w szpic jest tak samo niezdrowe jak każdego innego obuwia (nie biorąc pod uwagę sportowego i zdrowotnego). Najzdrowsze jest chodzenie na boso – tak nas przystosowała natura. Człowiek w butach zaczął chodzić w celu ochrony przed ostrym podłożem oraz niską temperaturą. Z czasem chciał też dobrze wyglądać.  Dzisiaj budowa kopyt do produkcji modeli butów z kształtem czubka w szpic, jest przemyślana tak, aby buty nie deformowały stóp. W miejscu przodostopia – tam gdzie mamy palce i większość z nas haluksy, kopyta są szerokie i stopy rozkładają swój kształt podobnie jak w innych np. okrągłych czubkach. To miejsce w obuwiu, które powoduje odpowiedni wzór przodu obuwia nazywamy naddatkiem funkcjonalnym, gdzie jest puste miejsce i nie dochodzą palce. Dlatego nie powinno brać się pod uwagę długości wkładki, która dochodzi do końca butów tylko długość stopy. Dobierajmy też obuwie zgodnie z naszymi obwodami nóg, czyli tzw. tęgościami. Bardzo często, to ten, czynnik wpływa na brak wygody, uciska palce i pięty tworząc dyskomfort i powodując deformacje. Nasze stopy nie będą zagrożone, jeżeli producent odpowiednio dobierze wysokość obcasów do danego skłonu kopyta, tak żeby punkty podparcia były prawidłowe. Odpowiadając konkretnie na zadane pytanie: buty w szpic nie są zagrożeniem dla naszych stóp.
Dziękuje za rozmowę.

You may also like

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *