Moda, która wraca: buty ze szpicem

O tym jak buty ze szpicem uczą kobiecości, prawidłowego chodu i postawy ciała rozmawiam z Marią Imielską, projektantką obuwia dla kobiet.

Maria Imielska od ponad 20 lat projektuje obuwie. Obecnie dla modelek, siatkarek, aktorek oraz wszystkich kobiet, które cenią sobie indywidualność i personalnie dobrane buty. Designu i trudnej sztuki zawodu uczyła się między innymi w Paryżu, Rosji i we Włoszech.

Pani Mario moda wraca, a w zasadzie już wróciła. Buty ze szpicem znowu królują na ulicach i z tego, co widzę pokochałyśmy je ponownie.
Ważna wiadomość dla wszystkich kobiet: powiało nowym trendem w modowym świecie. Dzisiaj szpice w butach to niemalże nakaz. Uważam to za fantastyczną wiadomość.  Nasze stopy po prostu będą eleganckie i smukłe niezależnie od modelu i rodzaju obuwia. W balerinkach pokażemy swoją grację – będziemy w inny sposób stawiać kroki, tak trochę, jak w szpilkach, lecz z niższej pozycji. Szpic wymusi w pozytywnym tego słowa znaczeniu nasze zachowanie.  Szpicowa moda to dla nas dobra informacja. Czubek w szpic jest modny w każdym rodzaju obuwia.

W jakich stylizacjach takie buty wyglądają najkorzystniej? Czy pasują na każdą okazję? A może są zbyt wyzywające?
Odpowiedź brzmi – w każdych. Wszystkie okazje będą dobre na buty z kształtem czubka w szpic. A na pytanie czy są zbyt wyzywające opowiadam: absolutnie nie! Temat butów w szpic powraca w trendach już po raz kolejny – tym razem czubki są krótkie, kształtne, mające odpowiednie proporcje do budowy kobiecych stóp. Projektanci podnieśli boczną linię kopyt, aby dać miejsce w bucie na wygodne ułożenie palców i pomniejszenie optyki długości przedniej części cholewki. Modele butów są mocno wypłycone tak, że widać więcej kobiecego ciała na stopach. Takie zabiegi przy nowej formie szpica łagodzą obraz nóg i nadają formę zmysłową, lekką i elegancką. Absolutnie nie są wyzywające, wprost przeciwnie – są bardzo kobiece. Stylizacja zależy od naszej wyobraźni, a buty z czubkiem podkreślą i uzupełnią obraz kobiety wyzwolonej.

Czy takie buty pasują do każdej sylwetki? Może jednak część z nas powinna zrezygnować z takiego modelu, aby nie stać się ofiarą mody?
Powiedziałabym, że każda sylwetka pasuje do takich butów i żadna z nas nie powinna rezygnować z ładnego i kobiecego wyglądu. Jedna para butów w szpic jest obowiązkowa, abyśmy się nie stały ofiarą własnych kompleksów.  Ważnym jest odpowiedni dobór modeli butów do potrzeb i sylwetki. Proponowałabym skupić się na tych aspektach. Pamiętajmy też o fakcie, że takie buty wymuszają na nas inny sposób chodzenia. Siedmiomilowe kroki i sylwetka pochylona mocno do przodu nie będą miały racji bytu. Wiele kobiet przyzwyczajonych do takiego stylu chodzenia uzna buty w szpic za niewygodne, a one tylko będą uczyły nas bycia kobietami.

Panie z dużą stopą zdecydowanie boją się szpiców. Każda z nich mówi, że takie buty jeszcze bardziej wydłużą ich stopy. Czy mają rację?
Jak wiesz Weroniko, specjalizuję się w produkcji dużych butów damskich. Moje klientki posiadają różne długości stóp, nawet do rozmiaru 45 – zazwyczaj to wysokie dziewczyny.  Bywają też wysokie i z obfitymi kształtami sylwetki i każda z nich przed spotkaniem ze mną była przeciwniczką szpiców w butach. Ale, po przymierzeniu takich modeli nie mogły uwierzyć jak wyglądają ich stopy! Patrząc w lustro widziałam ich zdziwienie połączone z samozachwytem. Szczególnie dotyczyło to butów na wysokim obcasie! Osobiście mogły zobaczyć, że nie tylko nie powiększają ich stóp, lecz wprost przeciwnie – skracają optycznie poprzez ułożenie w odpowiednim skłonie stopy. Rozmiar stopy to nie tylko jej długość. Odpowiedni model i kolor skóry, wysokość obcasa i jego kształt mają wpływ na wygląd nóg w butach. Dobrze dobrane wzory mają wpływ na naszą sylwetkę i na nasze samopoczucie. Odpowiadając na Twoje pytanie – nie mają racji kobiety z większymi nogami, że buty w szpic wydłużają ich stopy.

A jaka długość szpica jest najmodniejsza? Pamiętam czasy, kiedy to dłuższy oznaczał fajniejszy, lepszy. Czy taka zasada obowiązuje również dzisiaj?
Dzisiejsza sylwetka nóg w butach ze szpicem jest przeciwnością modeli sprzed prawie dwóch dekad. Ważny jest kształt czubka np. w migdałka, serduszko czy ostry trójkąt, ale długość należy do krótkich. Dodatkowo mamy wysokie granie boczne w celu podwyższenia komfortu dla naszych nóg – po prostu w środku butów stopy mają więcej miejsca, mimo to patrząc na nie od góry nie widzimy powiększonych obwodów, lecz dobre proporcje.

No i ostatnie, ale dla mnie najważniejsze pytanie. Czy buty ze szpicem są zdrowe dla stóp? Czy istnieje jakieś realne zagrożenie dla naszego zdrowia?
Zapewne zdziwi Ciebie oraz nasze czytelniczki odpowiedź. Noszenie butów w szpic jest tak samo niezdrowe jak każdego innego obuwia (nie biorąc pod uwagę sportowego i zdrowotnego). Najzdrowsze jest chodzenie na boso – tak nas przystosowała natura. Człowiek w butach zaczął chodzić w celu ochrony przed ostrym podłożem oraz niską temperaturą. Z czasem chciał też dobrze wyglądać.  Dzisiaj budowa kopyt do produkcji modeli butów z kształtem czubka w szpic, jest przemyślana tak, aby buty nie deformowały stóp. W miejscu przodostopia – tam gdzie mamy palce i większość z nas haluksy, kopyta są szerokie i stopy rozkładają swój kształt podobnie jak w innych np. okrągłych czubkach. To miejsce w obuwiu, które powoduje odpowiedni wzór przodu obuwia nazywamy naddatkiem funkcjonalnym, gdzie jest puste miejsce i nie dochodzą palce. Dlatego nie powinno brać się pod uwagę długości wkładki, która dochodzi do końca butów tylko długość stopy. Dobierajmy też obuwie zgodnie z naszymi obwodami nóg, czyli tzw. tęgościami. Bardzo często, to ten, czynnik wpływa na brak wygody, uciska palce i pięty tworząc dyskomfort i powodując deformacje. Nasze stopy nie będą zagrożone, jeżeli producent odpowiednio dobierze wysokość obcasów do danego skłonu kopyta, tak żeby punkty podparcia były prawidłowe. Odpowiadając konkretnie na zadane pytanie: buty w szpic nie są zagrożeniem dla naszych stóp.
Dziękuje za rozmowę.

You may also like

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *