Zastosowanie elektrostymulacji w treningu to przyszłość branży fitness [WYWIAD]


Czy już za rok przestaniemy masowo wykupywać karnety na siłownię i zaczniemy trenować tylko trzydzieści minut tygodniowo? Czy czas przeznaczany na aktywność fizyczną przestanie dominować w naszym życiu, a na pierwszy plan wysuną się efekty? Skąd pomysł na szybkie treningi i dobrowolne zastąpienie pracy mózgu impulsami elektrycznymi? W rozmowie z Michałem Piątkowskim staram się znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania.
Michał Piątkowski jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej, trenerem EMS MIHA BODYTEC, licencjonowanym trenerem piłki nożnej UEFA C oraz jest instruktorem FC Wrocław Academy grupy Junior C1, a także uczestnikiem dwumiesięcznego stażu w akademii Benfiki Lizbona. Obecnie jest w trakcie kursu trenerskiego UEFA B oraz Soccer Skills PRO Coach. Od lat jest zawodnikiem wielu piłkarskich klubów: Ślęza Wrocław, Polar Wrocław, GKS Kobierzyce oraz Puma Pietrzykowice.
Czym właściwie jest zagadkowo brzmiący trening EMS? Jaka jest jego historia?
Trening EMS (Electrical Muscle Stimulation) to elektrostymulacja mięśni, która jest najbardziej efektywną metodą treningową w obecnych czasach. Metoda ta wywodzi się z fizjoterapii, a teraz wykorzystywana jest w treningu fizycznym. W trakcie wykonywania ćwiczeń, nasz mózg wysyła impulsy do neuronów, czego efektem są skurcze mięśni. Dzięki EMS cały proces można przeprowadzić, zastępując pracę mózgu impulsami elektrycznymi wysyłanymi ze specjalnego urządzenia Miha Bodytec. Taki impuls wywołuje kontrolowany skurcz mięśni, a im więcej kontrolowanych skurczów, tym większe i silniejsze mięśnie. Podczas treningu EMS udział bierze aż 90% mięśni.

Mimo wszystko nie jest to trening popularny w Polsce. Dlaczego?
Jest to innowacyjna metoda treningu w naszym kraju. Uważam, że jest stosunkowo mało rzetelnych informacji dostępnych dla każdego. Dodatkowo ograniczona dostępność dla ludzi do tego typu treningu z powodu niewielkiej ilości mikro studiów treningu EMS w Polsce powoduje, że jesteśmy dopiero na początku popularyzacji treningu EMS. Aczkolwiek zauważam coraz większe zainteresowanie tego typu treningiem i myślę, że najpóźniej za rok będą to najbardziej oblegane miejsca branży fitness.
Cały czas rozmawiamy o zaletach, a jakie mogą być skutki uboczne takiego treningu?
Skutkiem ubocznym jest lepsze samopoczucie, kondycja i smukła sylwetka. Tak na poważnie – po pierwszych dwóch treningach możemy odczuwać zmęczenie i przez 2-3dni bóle mięśniowe, które ludzie nazywają zakwasami. Dzieję się tak, dlatego, iż podczas treningu EMS pracuje całe ciało łącznie z mięśniami głębokimi. Nasze ciało, mięśnie dostają bodźce, których nigdy wcześnie w takim stopniu nie otrzymywały. Dla wielu klientów jednak jest to pozytywną oznaką, że zrobili dobry trening.

Kto na pewno nie może w ten sposób trenować?
Jest to trening przeznaczony dla osób pełnoletnich, górnej granicy wieku nie ma. Natomiast zdecydowanie osoby posiadające rozrusznik serca, wady serca, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby związane z niewydolnością serca, epilepsje, stwardnienie tętnic czy astmę niestety nie mogą skorzystać z treningu EMS.
A komu szczególnie polecane są takie zajęcia?
Tak naprawdę polecam ten trening każdemu! Osobą z nadwagą, sportowcom, ludziom starszym, wszystkim tym, którzy mają siedzący tryb pracy. Jest to idealna możliwość aktywności fizycznej pod okiem wykwalifikowanego trenera. Jest to także doskonała opcja dla osób po urazach, przy problemach ze stawami bądź z plecami. Trenujemy bez dodatkowego obciążenia, tylko z ciężarem własnego ciała, co maksymalnie obniża ryzyko kontuzji i nie obciąża stawów. Dzięki temu, że podczas treningu pracujemy nad wszystkimi grupami mięśniowymi poprawiamy kondycję oraz wytrzymałość, redukujemy tkankę tłuszczową, kształtujemy sylwetkę oraz wzmacniamy mięśnie głębokie.
Jak to wygląda w praktyce – klient przychodzi i co dzieje się dalej?
Po przyjściu klienta do studia trener przeprowadza krótki wywiad, wypytując o kwestie zdrowotne, ewentualne urazy, bóle jednocześnie informując o przeciwwskazaniach. Następnie wypełniana jest karta uczestnictwa w treningu, klient dostaje na czas treningu specjalną bieliznę, w którą przebiera się w szatni. W tym czasie trener przygotowuje odpowiednio cały sprzęt do treningu – kamizelkę, opaski oraz pas. Po wyjściu z szatni trener pomaga ubrać wszystko, co niezbędne, podłącza do maszyny i zaczyna się trening. Zaczynamy od rozgrzewki, czyli przyzwyczajania do impulsu, następnie jest część główna i kończymy relaksacją na wygodnych pufach przy użyciu delikatnego masażu elektrostymulacją. Podczas całego treningu trener zawsze jest ustawiony między maszyną, a klientem na bieżąco wszystko tłumacząc i dbając o odpowiednią technikę wykonywanych ćwiczeń.
Czy jest to trening personalny? Czy można trenować w tym samym czasie z przyjaciółką albo chłopakiem?
Jak najbardziej jest to trening personalny bardzo mocno zindywidualizowany. Zawsze trening wykonywany jest z wykwalifikowanym trenerem. Można przyjść we dwójkę i trenować jedna osoba po drugiej obserwując przyjaciółkę czy chłopaka jak trenuje. Z uwagi na to, że w studiu posiadamy dwie maszyny jeden trener może jednocześnie przeprowadzić trening dla dwóch osób. W praktyce ten pierwszy trening zawsze robimy pojedynczo, ponieważ są to nowe bodźce dla klienta i trener musi 100% uwagi poświecić swojemu podopiecznemu.

Dlaczego lepiej przyjść na trening EMS niż na przykład na znacznie tańszy trening crossfitu?
Trening EMS ma tą przewagę, że jest to trening indywidualny z trenerem, bez osób trzecich, dostosowany pod konkretną osobę, a nie grupę ludzi. Dodatkowo ćwicząc u nas nie narażamy się na kontuzję, ponieważ w treningu nie używamy dodatkowego obciążenia. Zajęcia crossfitu odbywają się w dużych halach bądź niekiedy na powietrzu natomiast studio treningu EMS Bodytech.pl jest urządzone bardzo przytulnie o podwyższonym standardzie tak, aby zapewnić swoim klientom jak najwyższy komfort.
Jakich efektów może spodziewać się klient po treningach? No i ile trzeba trenować, aby zobaczyć pierwsze efekty?
Pierwsze efekty można ujrzeć już po czterech treningach, czyli po pierwszym miesiącu. To, co najczęściej klienci zauważają po sobie po miesiącu to poprawa jędrności skóry, lepsze samopoczucie i pierwsze zmiany w sylwetce. Natomiast po 8-10 treningach widać już wyraźne zmiany na naszym ciele. Po takim czasie nasza kondycja oraz wytrzymałość zdecydowanie się poprawiają, centymetry w obwodach, tkanka tłuszczowa i kilogramy lecą w dół. Osoby po urazach wracają do lepszej sprawności. Przy tym wszystkim nie należy zapominać o racjonalnym żywieniu. Zawsze powtarzamy naszym klientom, aby zwracali uwagę, na jakość i ilość tego, co jedzą.
Czy wpływa on tylko na redukcję masy ciała, a może też na poprawę wyników badań?
Trening EMS skuteczny jest w kilku aspektach. Oczywiście dzięki tej metodzie stracimy kilka kilogramów i zredukujemy tkankę tłuszczową, ale to nie wszystkie zalety. Dzięki regularnym treningom raz w tygodniu poprawimy kondycję, wytrzymałość, siłę oraz szybkość. Wysmuklimy i odpowiednio wyrzeźbimy naszą sylwetkę, a także dzięki elektrostymulacji zredukujemy nasze ewentualne bóle pleców. Poprzez trening EMS nasza skóra staje się bardziej jędrna, co pomaga w redukcji cellulitu.
Czy pamięta Pan jakąś spektakularną metamorfozę dzięki treningom EMS?
Konkretna metamorfoza nie przychodzi mi do głowy. Pamiętam, że początkowo, gdy z tej metody korzystano tylko w fizjoterapii sportowcy po kontuzjach używali elektrostymulacji, jako rehabilitacje pourazową. Dzięki temu zdecydowanie szybciej wracali i wracają do pełni sprawności i wyczynowego uprawiania sportu. Aktualnie coraz częściej zauważam na portalach społecznościowych metamorfozy po treningach EMS ludzi, którzy nie mieli wcześniej do czynienia ze sportem czy szeroko rozumianym fitnessem. To pokazuje, że w krótkim czasie można osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jestem przekonany, że zastosowanie elektrostymulacji w treningu to przyszłość branży fitness.
Dziękuje za rozmowę.

You may also like

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *