Być kobietą dziś w Arabii Saudyjskiej – co to właściwie znaczy?

1

Roksanę mąż oblał kwasem tylko dlatego, że wyszła z domu bez pozwolenia. Dla pięknej Jemenki Italii uroda stała się przekleństwem. Nieustraszona Fiery zrobiła wszystko, żeby zdobyć stopień naukowy. Maha, buntownicza córka księżniczki Sułtany, w tajemnicy wspierała uchodźców z Syrii.

DSCN2948

Kochane,

Czy zastanawiałyście się kiedyś jakby to było, gdyby ktoś wydawał Was za mąż w wieku dziewięciu lat?

Czy zastanawiałyście się kiedyś co byście czuły jako dziecięce żony gwałcone przez swoich mężów?

Co czułybyście, gdyby to Wasz nowy zięć gwałcił Waszą malutką córeczkę doprowadzając ją aż do śmierci?

Wyobraźcie sobie, że rozmowa z innym mężczyzną mogłaby być pretekstem, aby Wasz mąż bez żadnych konsekwencji oblał Was kwasem albo podpalił. A to wszystko byłoby tylko i wyłącznie Waszą winą.

Co więcej, mąż mógłby Was dowolnie okaleczyć tylko za wyjście z domu bez pozwolenia.

A Wasze samochody mogliby prowadzić tylko mężczyźni. Kobiety w Arabii nie mogą usiąść za kółkiem…

i mogłabym tak jeszcze długo. I przykłady mnożyłyby się w nieskończoność…

DSCN2949

To nie jest książka. To nie jest kolejna opowiastka. To wstrząsająca, do granic możliwości nieprzyjemna opowieść o tym, co dzieje się TAK BLISKO NAS. To tylko lekko ponad 5 000 km od granic Polski. 5 tysięcy kilometrów, które zmieniają totalnie wszystko. Mam wrażenie, że żadna Polka nie odnalazłaby się w takiej rzeczywistości. No bo jak nagle wyrzec się tak naturalnych dla nas praw?

DSCN2952

To opowieść, która szczególnie wstrząśnie każdą kobietą, która oddziałuje momentami tak mocno na psychikę czytającego, że łzy same lecą po policzkach. A co najważniejsze – spotkamy się z bardzo dobrze rozbudowanym tłem historycznym, słownikiem pojęć nietypowych w naszej kulturze i przede wszystkim z brutalną prawdą. I jeszcze nigdy nie odważyłam się na to stwierdzenie (to będzie pierwszy raz) wnoszę, aby ta książka pojawiła się w kanonie licealnych lektur. Bo jest o czym dyskutować, jest o czym myśleć i ostatecznie jest co czytać.

Polecam.

You may also like

17 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *