Miłość płynąca z piersi – kampania społeczna promująca karmienie piersią

Kamila Kręgulewska-NearyWłaśnie ruszyła druga edycja konkursu „Kobiecość w Obiektywie”. Akcja promuje karmienie piersią i oswojenie widoku mamy karmiącej w społeczeństwie. Zorganizowana kampania była początkiem działań fundacji, która będzie upowszechniać karmienie piersią oraz pomagać w rozwiązywaniu problemów jakie mamy napotykają na swojej mlecznej drodze. W promocję wydarzenia włączyły się młode mamy z Dolnego Śląska w szczególności z Wrocławia. Dzięki pięknym fotografiom chciały pokazać, że karmienie piersią to nie tylko źródło pożywienia dla dziecka, ale również budowanie bliskości oraz naturalny etap podczas prawidłowego rozwoju dziecka.

Milena Kretschmer-Mielczarek

Karmienie piersią – rzecz oczywista i naturalna, jednak młode mamy coraz częściej z niej rezygnują – między innymi ze względu na negatywne reakcje społeczeństwa; brak pomocy i zrozumienia. Pierwsze problemy pojawiają się zaraz po urodzeniu dziecka nowe obowiązki, ból i niepokój. W głowie świeżo upieczonej mamy bardzo często rodzą się pytania:  czy moje dziecko się najada? Czy ja mam pokarm? Brak profesjonalnej pomocy i wsparcia, często oznacza rezygnacje matek z karmienia piersią. Dzięki fundacji mamy, które oczekują na swoje pociechy będą miały możliwość skorzystania z warsztatów przygotowujących do karmienia naturalnego. Jeżeli mama będzie zmagać się z problemami otrzyma fachową pomoc od doradców laktacyjnych.

W wielu szpitalach personel medycznych, obecnie posiada małą wiedzę w zakresie karmienia piersią. Dla nich fundacja również zorganizuje kursy doszkalające. Spowoduje to łatwy dostęp do kompetentnego poradnictwa już za samym początku. Fundacja, która powstaje będzie miała za zadanie uczyć młode mamy tego, że każda z nich jest w stanie wykarmić swoje dziecko. Zajmie się organizacją  spotkań z doradcami. W czasie ich trwania uczestniczki będą miały możliwość wymiany doświadczeń, jakie zdobyły w okresie laktacji.

Marta OktabaW całej Polsce brakuje poradni laktacyjnych oraz wypożyczalni laktatorów. Obecnie od kilku lat na portalu społecznościowym działa, prężnie rozwijająca się grupa, ponad 4000 kobiet. Panie dzielą się swoimi historiami, rozwiązują problemy, mają możliwość rozwiania wątpliwości dotyczących karmienia.

Właśnie tam jedna z mam opisuje  czym jest dla niej karmienie piersią:

Klaudia Mariańska„Karmienie dla mnie jest spełnieniem sedna kobiecości.  Doskonałym zbliżeniem się z dzieckiem specjalnie zarezerwowanym dla kobiety, którego żaden mężczyzna nigdy nie doświadczy. Dodatkowo jest możliwością intymnego kontaktu z dzieckiem, które jest najbliższa nam osoba. Myślę że karmienie naturalne to najlepszy z możliwych sposób kontaktu z własnym dzieckiem i zapewnienie mu wszelkich dóbr i wartości, które powinna przekazać mu matka w pierwszych miesiącach i latach życia.” ( Jagoda 21 lat).

„Matka natura obdarzyła kobietę wspaniałym narzędziem. Kobiece piersi zaspokoją głód i pragnienie niemowlęcia. Dadzą mu poczucie bezpieczeństwa, ukoją ból. Pokarm kobiecy zapewni optymalny rozwój i odporność dziecka.”  Te słowa widnieją na stronie inicjatorki akcji. Justyna jest mamą dwóch dziewczynek, jej osobiste trudne doświadczenia z karmieniem wzbudziły potrzebę pomocy innym mamą. Udziela niemedycznego poradnictwa w zakresie laktacji. Pomogła już wielu wrocławiankom i nie tylko, ma aspiracje na więcej. Na pytanie dlaczego pomaga odpowiada – Bo sama byłam młoda mama , która była zagubiona. To chyba główna przyczyna.

Monika CoelhoZapraszamy do dyskusji na temat karmienia piersią oraz potrzeby założenia takiej fundacji. Czy w Polsce widok matki karmiącej wciąż jest tematem tabu? Czy rodzi tylko negatywne skojarzenia?

You may also like

22 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *