Jojo Moyes – Kiedy odszedłeś. #poprostużyj

Nowy obraz mapy bitowejPo prostu żyj – jedno z najprostszych, a zarazem najtrudniejszych zdań.

W kontekście śmierci ukochanej osoby (na którą się zgodziliśmy) jest wręcz absurdalne, groteskowe i nie na miejscu. Ale, chyba nie ma dobrych słów, aby pocieszyć roztrzaskane młodzieńcze serce, które po raz pierwszy tak naprawdę kochało, oddało się i po prostu zawierzyło tej drugiej osobie.

DSCN2760

Kiedy podczas filmu „Zanim się pojawiłeś” płakałam ja i ta Pani obok, powyżej, pode mną i w zasadzie to płakało całe kino – aż do absurdalnego momentu, że zaczęliśmy podawać sobie wzajemnie chusteczki wiedziałam jedno: ta historia musi mieć ciąg dalszy. I ma! Całość: film i książka składają się na niesamowicie bolesną, ale i oczyszczającą opowieść o przeznaczeniu.

DSCN2761

To książka o życiu po odejściu, ale nie jakiś tam wyświechtany poradnik – bo dla opuszczonej duszy nie ma dobrej rady, nie ma uniwersalnych kluczy i jednakiej żałoby. To książka, gdzie kartka po kartce poznajemy trudne, pierwsze kroki po odejściu ukochanego. To niesamowita lektura, która w żadnym stopniu nie uczy jak żyć z bólem, ale pokazuje, że miejscami może być zabawnie, wzruszająco i przede wszystkim, że każde zachowanie w żałobie jest bardzo prawdziwe.

DSCN2762

Jojo Moyes opowiedziała w niesamowity sposób historię dziewczyny, która mimo wszystko podjęła walkę o swoje życie. Pokazała, że kiedy wydaje nam się, że już wszystko jest dobrze to nagle i bez żadnych zapowiedzi ponownie cały świat leci nam na głowę. Co więcej – wyraźnie podkreśliła, że pecha można mieć wielokrotnie i jedna śmierć ukochanego nie oznacza, że kolejny nie zginie w sposób tragiczny.

DSCN2763

To również świetna rozprawka na temat moralności i odpowiedzialności. I właśnie z tego względu młode kobiety powinny ją przeczytać; aby odpowiedzieć sobie na pytanie: czy dam radę wziąć na siebie wszystkie konsekwencje? Czy nawet jeśli zabraknie już ukochanej osoby to jej życie i wybory wciąż będą dotyczyć mnie? A może wraz ze śmiercią Lubego powinno umrzeć również wszystko, co go otaczało? Bliscy, muzyka, kuchnia, spektakle…

DSCN2764

Oczywiście – nie możemy przygotować się na śmierć. Ale, zdecydowanie możemy myśleć, spekulować – i nie chodzi mi tu o zło wróżenie, ale o te wszystkie myśli od których na co dzień uciekamy. Bo miłość wydaje się być niezniszczalną siłą (ale, czy tylko wtedy kiedy obie osoby żyją?)

DSCN2765

To cudowna opowieść, która rodzi wiele pytań, ale spokojnie – nie jest to ciężka lektura przez którą z trudem trzeba przejść. Wręcz przeciwnie – lekki język, masa dialogów, wartka akcja, dziesięć tysięcy wydarzeń towarzyszących sprawiają, że to przyjemna pozycja na niedzielne popołudnie. A wszystko o czym pisałam powyżej – to już efekt impulsów, myśli, skojarzeń – moich. Bo głęboko wierzę, że każdy kto przeczytał tą pozycję ma swoje własne przemyślenia.

DSCN2766

You may also like

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *