Jak przygotować stół na wigilijne biesiadowanie?

jak-udekorowac-png

W wigilijny wieczór, gdy na niebie jaśnieje pierwsza gwiazdka wszyscy gromadzimy się wokół stołu. Składamy sobie życzenia, spożywamy potrawy, rozmawiamy i śpiewamy kolędy. Warto więc zadbać o odpowiednią oprawę stołu, dzięki której wspólnie spędzony czas będzie jeszcze bardziej radosny i wyjątkowy. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych wskazówek związanych z przygotowaniem stołu do wieczerzy wigilijnej.

Tkaniny                                   

Pierwszą rzecz, którą musimy wybrać, zanim na dobre zabierzemy się za dekorowanie są tkaniny, czyli głównie obrus oraz serwety. Choć nie ma w tym temacie narzuconych zasad i w sprzedaży dostępne są gustowne obrusy w różnych kolorach to jednak wciąż najchętniej wybierane są te śnieżnobiałe. I trudno się temu dziwić. Biały obrus to synonim ponadczasowej elegancji, a ponadto daje nam bardzo duże możliwości jeśli chodzi o wybór kolorystyczny pasujących do niego dodatków. Na białych obrusach bardzo efektownie prezentować się będą dodatki w ciemnych barwach np. serwety w kolorze bordo. Możemy je położyć na talerzu i dodatkowo udekorować np. gałązką choinki, przywiązaną do serwety za pomocą dekoracyjnej wstążeczki lub ciekawie poskładać i położyć obok talerza. Bardzo eleganckie i zarazem praktyczne jest złożenie, w wyniku którego powstaje kieszonka. W jej wnętrze można włożyć wypolerowane sztućce, które będą się w niej prezentowały bardzo efektownie. Dodatkowo, przez środek obrusa możemy ułożyć udrapowaną, kolorową tkaninę, dzięki której nasz stół nabierze kolorów. Dla własnej wygody i bezpieczeństwa warto pod obrus podłożyć specjalny podkład.  Wygłuszy on odgłosy odstawianych i przestawionych naczyń oraz uchroni blat stołu przed zniszczeniem, związanym z ewentualnymi uderzeniami, wysoką temperaturą czy plamami powstałymi po rozlaniu barszczu, wina czy innych płynów.

Zastawa stołowa

Magiczną atmosferę świąt wspaniale podkreśli również odpowiednio dobrana zastawa stołowa. Najbardziej popularna wciąż pozostaje ta klasyczna, biała, zdobiona delikatnym motywem w kolorze złota, srebra lub czerwieni. Osobom, które chciałyby na swój wigilijny stół wprowadzić odrobinę nowoczesności warto z kolei polecić zakup talerzy z geometrycznymi wzorami. Bardzo efektownie prezentują się również komplety stanowiące połączenie szkła i porcelany.

Dla każdego z biesiadników przygotujmy zestaw, w skład którego wejdzie duży talerz oraz ustawiony na nim mniejszy, na przekąski, komplet sztućców, szklanka lub inne naczynie na wodę/kompot z suszu oraz kieliszek, jeśli mamy zamiar podać w trakcie biesiadowania trunek. Na tę wyjątkową okazję w roku postawmy na stole także inne, dekoracyjne naczynia, półmiski, salaterki, patery. Zwróćmy jednak uwagę na to, by były one utrzymane w jednej tonacji. Stół wigilijny powinien być przed wszystkim elegancki.

Dekoracyjny zawrót głowy

Jeśli na stole mamy już rozłożony obrus, serwety i całą zastawę to zajmijmy się ostatnim etapem przygotowywań, a dokładniej rozkładaniem dekoracji. Dobór ozdób może być wspaniałą zabawą, zwłaszcza, że świątecznych symboli, a także tych bezpośrednio związanych z zimową porą jest naprawdę bardzo dużo. Daje to ogromne możliwości jeśli chodzi o ostateczny efekt aranżacji. Świąteczne stroiki, piękne kwiaty, bombki, łańcuchy, dzwoneczki, kokardy, pomalowane złotą farbą szyszki, orzechy, ratanowe kule i wiele innych – to jakie elementy wykorzystamy i w jaki sposób je wyeksponujemy zależy wyłącznie od naszej kreatywności.

Bezwzględnie jednak na wigilijnym stole powinny zapłonąć świece. Ogień symbolizuje ciepło ogniska domowego, więc nie może go zabraknąć podczas trwania najbardziej rodzinnych świąt w roku. W blasku świec twarze są rozświetlone, naczynia mienią się różnymi kolorami, tworzy się specyficzny, magiczny klimat. Dzięki świecom każda uroczystość, podczas której są one zapalane staje się wyjątkowa.

 Otoczenie

Przygotowując się do wspólnej celebracji świąt w gronie najbliższych nie powinniśmy jednak poprzestać na samym dekorowaniu stołu, zwłaszcza, że ogrom możliwości jest w zasięgu naszej ręki. Dopełnieniem naszych zmagań aranżacyjnych niech będą ozdobione eleganckimi materiałami krzesła. Tkaniny możemy przygotować własnoręcznie, wykorzystując w tym celu własną inwencję twórczą lub kupując klasyczne, gotowe pokrowce na krzesła, które przydadzą nam się również w trakcie innych, ważnych uroczystości. Światełkami, bombkami, łańcuchami i innymi dekoracjami możemy również przyozdobić żyrandol oraz kominek.

Magia dekorowania

Okres Bożego Narodzenia to czas magiczny, celebrowany w gronie najbliższych. Zasiadając wraz z najbliższymi do wigilijnego stołu przyjemnie jest nacieszyć oko pięknymi nakryciami, zastawą i dekoracjami, dzięki którym posiłek będzie smakował jeszcze lepiej. Świat dekoracji bożonarodzeniowych jest bogaty i różnorodny, wystarczy się tylko na niego otworzyć. Jak zawsze trzeba jednak pamiętać o umiarze. Chaotycznie rozrzucone ozdoby nie zrobią na nikim wrażenia. Zadbajmy więc o to, by dobierać poszczególne elementy powoli i starannie, tak, by pasowały do siebie niczym elementy układanki.

 Zapraszam: http://www.tophaus.pl/

You may also like

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *