Od pantalonów do bikini, czyli o ewolucji strojów kąpielowych

lavel-infografika

Historia strojów kąpielowych jest stara jak świat. Istnieją dowody na to, że ubrania przypominające bikini były noszone przez kobiety już w czasach antycznych. Jednak zanim stały się popularne wśród kobiet całego świata przeszły długą drogę. Postrzeganie higieny i moralności w średniowieczu wpłynęło na to, że panie przez długie lata kąpały się w długich strojach przypominających suknie, którymi zakrywały prawie całe swoje ciała. Jak zatem wyglądały stroje kąpielowe przed wiekami? Jak zmieniała się moda plażowa dla kobiet?

Początki

Z uzdrowisk i kąpielisk korzystano już w starożytnej Grecji i właśnie w tym okresie upatruje się początków noszenia strojów kąpielowych. Jednak informacji na temat zakładanych ubrań do kąpieli przez tamtejsze kobiety zachowało się niewiele. Wiadomo tylko, że panie już wtedy zakrywały swoje intymne części ciała.

W wiekach średnich publiczne kąpiele uważano za niezdrowe i niemoralne, dlatego też nie przywiązywano zbyt dużej wagi do noszonych strojów. Ważnym wydarzeniem okazał się rozwój kolejnictwa i popularyzacja wyjazdów w rejony nadmorskie w celach zdrowotnych. Z tego właśnie okresu pochodzi termin kostium kąpielowy, który jednak niczym nie przypominał współczesnych strojów kąpielowych. Popularna stała się długa, luźna suknia, opatrzona u dołu obciążnikami, które uniemożliwiały unoszenie się materiału na wodzie. Wstyd uniemożliwiał czerpanie przyjemność z rekreacyjnych kąpieli.

Wypoczynek nad morzem

Połowa XIX wieku to stopniowy wzrost popularności wypoczynku nad morzem w celach zdrowotnych i rekreacyjnych. Z biegiem lat suknie stawały się krótsze, a na nogi zakładano specjalne pantalony. Najpopularniejszymi materiałami, z których wykonywano stroje była flanela oraz szerża. Na głowę ubierano natomiast czepki, turbany lub kapelusze, w zależności od tego które nakrycie głowy było w ówczesnym czasie modne, a na nogi specjalne obuwie wiązane wokół łydki. Całość wieńczył płaszcz kąpielowy, który zasłaniał czasem mało estetycznie wyglądający strój.

Wraz z upływem lat, powoli stroje kąpielowe stawały się coraz bardziej skąpe. Góra stroju wykończona została dekoltem. Równocześnie ze zmianą wyglądu ubioru rozwijała się moda na spacery po plaży w zaprojektowanych strojach. Materiał, z którego były one wykonane nie był jednak trwały i trzeba było bardzo uważać, bo go nie zamoczyć, gdyż groziło to zniszczeniem sukni.

Strój kąpielowy jako ubranie sportowe

Na przełomie XIX i XX wieku popularne stają się sporty wodne. Do ich uprawiania zaczęto nosić czarne, obcisłe stroje, które nie krępowały ruchów i pozwalały uzyskiwać lepsze wyniki. Początkowo kobiety ubierały je razem z pończochami. Spór o to czy taki strój jest odpowiedni do kąpieli trwał jednak bardzo długo. Głośno stało się w 1907 roku, za sprawą Anette Kellerman. Australijska pływaczka długodystansowa została zatrzymana za pokazanie się w takim stroju na publicznej plaży w Bostonie.

Okres wojen

Podczas I wojny światowej stroje kąpielowe zaczęły odsłaniać ramiona i uda, ale niewiele różniły się od strojów noszonych przez mężczyzn. Nacisk położony był przede wszystkim na wygodę i praktyczność ważną podczas aktywności sportowej, a nie na uwydatnienie atutów kobiecej sylwetki.

Wzrost popularności wypoczynku w nadmorskich kurortach oraz zmiany trendów w modzie zaowocowały jednak zmianą podejścia do mody plażowej. Paryscy projektanci mody jak chociażby Jean Patou zaczęli tworzyć swoje własne projekty strojów zarówno jedno jak i dwuczęściowych, w skład których wchodziła obcisła góra oraz spodenki. Wciąż niektóre panie zabierały ze sobą na plażę czepki kąpielowe, kapelusze, sandały, sukienki. Dało się zauważyć, że coraz więcej kobiet chciało na plaży nie tylko czuć się swobodnie, ale też pięknie.

Odkrycie w latach 30-tych elastycznego włókna zwanego lateksem sprawiło, że produkowane z nich stroje lepiej przylegały do ciała eksponując kobiece kształty. Na plażach zaczęły się pojawiać kobiety w strojach z głębokimi dekoltami na plecach, inspirowane modą wieczorową. Choć popularne były nadal jednoczęściowe stroje ze spódniczką to jednak kobiety coraz łaskawszym okiem spoglądały na dwuczęściowe modele z majtkami o wysokim stanie i topem lub z biustonoszem.

Okres powojenny

Po zakończeniu II wojny światowej zaczęto podkreślać w strojach kąpielowych biust. Wprowadzono usztywnienia, wkładki, fiszbiny. Stroje dalej produkowano z lateksu, chociaż wprowadzono również nylon. Kolejne modele inspirowane motywami z Meksyku czy Polinezji sprawiły, że bogactwo wzornicze zaczęło powoli przyprawiać o zawrót głowy.

Ważną datą w historii rozwoju kobiecych strojów kąpielowych było pojawienie się bikini. Znany i popularny po dziś dzień model swoją premierę miał w 1946 roku. Składał się z biustonosza w formie dwóch trójkątów, które łączył sznurek na plecach i na szyi oraz majtek w podobnej formie. Początkowo jednak kobiety podchodziły do noszenia bikini nieco sceptycznie.

Strach przed odsłanianiem coraz większych partii ciała powoli mija w latach 60-tych i kobiety coraz śmielej eksponują na plażach swoje wdzięki. Modne staje się bikini, chociaż z figami, które zasłaniały nieco więcej ciała. Do produkcji strojów zaczęto używać także spandexu, który sprawił, że noszony strój był nieco lżejszy.

W 1964 roku do kolekcji noszonych strojów kąpielowych dołącza monokini. Dekadę później pojawiają się natomiast odsłaniające pośladki stringi, które po dziś dzień należą do najodważniejszych modeli spośród noszonych strojów kąpielowych.

W latach 70-tych królują stroje topless czyli takie składające się tylko z majtek, często noszone są stroje jednoczęściowe, które podkreślają pośladki i uda. Lata 80-te to z kolei dominacja strojów w stylu retro, które nawiązywały do mody popularnej w latach 40-tych.

W ostatniej dekadzie XX wieku pojawia się tankini czyli kostium, w skład którego wchodziły figi oraz obcisły top. Od tego czasu charakterystyczną cechą mody plażowej jest jej różnorodność. Kobiety mają dziś praktycznie nieograniczony wybór, zwłaszcza, że możliwe jest łączenie różnych wzorów i kolorów zarówno góry jak i dołu kostiumu. Choć w sprzedaży dostępne są zarówno jedno, dwu i trzyczęściowe stroje kąpielowe to jednak najchętniej noszone jest bikini, które odsłania najwięcej partii kobiecego ciała.

Strój kąpielowy – obowiązkowy element wakacyjnej garderoby

Współcześnie, bez względu na to czy wybieramy się w okresie wakacyjnym nad morze czy zimą na basen – do pływania potrzebujemy odpowiedniego stroju kąpielowego. Nie jest to trudne, ponieważ ich ilość i różnorodność dostępnych modeli jest ogromna. Bogactwo wzorów, kolorów i fasonów sprawia, że każda kobieta może dobrać taki, który wyeksponuje atuty jej sylwetki oraz urody i zamaskuje niedoskonałości.

You may also like

6 komentarzy

  • Z jednej strony możemy odetchnąć z ulgą- jeśli nie ogranicza nas religia, kultura, narzucające określony obiór, możemy przywdziać na plażę bikini, jednoczęściowy kostium-to, na co mamy ochotę. Aczkolwiek, śmiem twierdzić, że niektóre panie wręcz czerpią przyjemność z plażowego ekshibicjonizmu. Wychodzą z założenia ,,mniej, znaczy więcej”, paradując w paskach materiału, które z ledwością zasłaniają mankamenty urody. Nie każdy potrafi dostosować strój do urody.

    • oj tak – zdecydowanie Panie, które nie mają idealnej sylwetki najchętniej pokazują najwięcej. Mi mimo wszystko przeszkadza widok nagich piersi na plażach, gdzie również są dzieci…

  • Nie potrafię pływać, pływalnie omijam szerokim łukiem, bo zwyczajnie woda to nie mój żywioł. Ale wpis przeczytałam z zaciekawieniem 🙂 Rozbawiły mnie te stroje kąpielowe, które były obciążane. Ciekawie to wygląda 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *