Kolorowe kosmetyki też mają daty ważności! Czas na porządki!

888

Każda kobieta ma przynajmniej kilka pomadek, tuszy do rzęs, pudrów, kremów BB i róży. Uwielbiamy kolorówkę, to dzięki niej możemy podkreślić swoją urodę i sprawić, że męskie spojrzenia będą kierować się tylko na nas.

Warto jednak zdać sobie sprawę, że część z nich może wyrządzić nam całkiem sporą krzywdę.

Ostatnie badania przeprowadzone w Anglii pokazały, że tylko JEDNA NA CZTERY kobiety przestrzega terminu ważności kosmetyków. Dlaczego? Najczęściej wiąże się to z oszczędnościami albo po prostu z lenistwem i zapominalstwem.

Kosmetyki po terminie ważności są równie niebezpieczne jak jedzenie. Data ważności to termin przed upływem, którego możemy śmiało korzystać z kosmetyków (oczywiście jeżeli odpowiednio je przechowujemy), później sporo ryzykujemy.

Obecne normy unijne wymagają, aby każdy kosmetyk zawierał informację o przydatności po otworzeniu. Stąd popularne zdanie: należy zużyć przed końcem.

Gdy otworzymy kosmetyk musimy dbać o jego higienę, tak, aby ograniczyć ilość bakterii, które się do niego dostaną. Ważne jest również, aby unikać kontaktu kosmetyków z dłońmi – stąd pędzle, gąbki czy inne aplikatory.

Co robić, gdy termin ważności minął wczoraj?

Dla delikatnej skóry użycie takiego kosmetyku może wiązać się z alergią, wysypką, pieczeniem i swędzeniem. A nawet z zapaleniem spojówek i okołowargowym zapaleniem skóry. Na twarzy pojawiają się wypryski przypominające trądzik.

page

Tusze do rzęs

Ich trwałość wynosi od trzech do sześciu miesięcy. Jeżeli na twoich policzkach pojawiają się pokruszone kawałki tuszu to znak, że mascara nadaje się do wyrzucenia.

RADA: Aby, przedłużyć trwałość mascary dokładnie ją zakręcaj, a szczoteczkę wkładaj delikatnie i powoli – unikniesz w ten sposób zbędnego wprowadzania powietrza.

99

Cienie do powiek i róż

To najtrwalsze kosmetyki – ich żywotność wynosi od roku do trzech lat. Jeżeli nie dostanie się do nich wilgoć kosmetyk będzie służył, aż się nie skończy. Zupełnie inaczej jest w przypadku cienie w kremie, te psują się znacznie szybciej (w składzie mają tłuszcze).

Puder prasowany może Ci służyć nawet pięć lat od daty jego produkcji.

RADA: Cienie oraz puder zawsze nakładaj aplikatorem, w przeciwnym razie bardzo zanieczyścisz kosmetyki i z dnia na dzień przestaną być hipoalergiczne.

44

Szminka

Termin przydatności to od ośmiu miesięcy do dwóch lat. Później szminka traci intensywność koloru, a jej zapach staje się nieprzyjemny. (Szminka ma w składzie oleje, które przyspieszają psucie).

RADA: Szminkę nakładaj pędzelkiem – pamiętaj, aby codziennie go myć.

P1330583-horz

Podkład

Żadnego z podkładów nie powinno używać się dłużej niż przez rok.

RADA: Wybieraj te, które mają aplikatory bądź są w tubkach, unikniesz przedostania się bakterii do środka.

Aby, zaoszczędzić i mieć pewność, że Twoje kosmetyki są zdatne do użytku – kupuj ich mniej i z głową. Sterty cieni i pudrów nie są dobre ani dla Twojego portfela, ani dla środowiska, ani dla Twojej cery.

You may also like

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *