Wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji skórzanych butów

saphir-zamsz-nubuk-blogSkórzane buty to dla wielu z nas inwestycja na wiele lat. Przez kilka miesięcy skrupulatnie odkładaliśmy pieniądze na wymarzoną parę, później z euforią pobiegliśmy do sklepu. No i są! Piękne, lśniące – niczym ze snu. Ale, jak o nie dbać i sprawić, aby służyły nam przez pół życia? Pani Maria Imielska wzięta w ogień pytań zdradza nam wszystkie sekrety i tricki!

Maria Imielska od 20 lat projektuje obuwie. Obecnie dla modelek, siatkarek, aktorek oraz wszystkich kobiet, które cenią sobie indywidualność i personalnie dobrane buty. Designu i trudnej sztuki zawodu uczyła się między innymi w Paryżu, Rosji i we Włoszech.

Zestawy_Tarrago-06

Pytanie może wydać się banalne, ale to właśnie od niego chciałabym rozpocząć tą rozmowę. Dlaczego warto dbać o skórzane buty?

Przede wszystkim czyste buty wyglądają znacznie lepiej, po drugie skóra pozostaje wówczas elastyczna, a po trzecie regularne czyszczenie przedłuży żywot twego obuwia. W tym celu powinniśmy posiadać podstawowe przybory oraz miejsce do czynności czyszczenia, pastowania ogólnie do pielęgnacji obuwia. Sami również musimy być przygotowani. Zanim zaczniesz pastować buty nałóż gumowe rękawiczki, żeby nie spędzić reszty dnia na czyszczeniu rąk i paznokci.

01

Jakie akcesoria są niezbędne?

Konieczne będą dwie szczotki do nakładania past, dwie drewniane szczotki do czyszczenia butów, rękawica polerska, metalowa łyżka do butów, szmatka, mała drewniana szczotka do czyszczenia butów oraz dwie pasty w puszce do butów.

pflegesets_teuergross_base_2

Czy już w momencie kupna skórzanych butów powinniśmy o nie jakoś specjalnie zadbać?

Widzę Weroniko, że ta myśl już jest pierwszym krokiem w kierunku dbania o nasze buty. Po zakupie butów należy się nacieszyć nowym nabytkiem. Należy skonsultować ze sprzedawcą, jakie środki do pielęgnacji tych właśnie butów możesz kupić. Następnie zrób miejsce w szafce na buty, żeby miały należny im status. Obecnie przy nowych technologiach garbarstwa wszystkie skóry są odpowiednio impregnowane i zabezpieczane. Wszystkie sztuczne tworzywa, czyli tak zwane w języku potocznym – skóry ekologiczne też są zabezpieczane w procesie produkcji.  W procesie wytwarzania obuwia gotowy już produkt trafia na tak zwaną „wykańczalnię” gdzie jest czyszczony i pokrywany woskami oraz pastami odpowiednimi do użytych skór.  Odpowiadając na Twoje pytanie nie ma potrzeby robienia czegokolwiek przy nowym obuwiu.

big_zestaw-saphir-mdor6

A jakie konkretny produkt każdy z nas musi mieć w domu, aby profesjonalnie i prawidłowo dbać o skórzane obuwie?

Podstawią jest emulsja do odświeżania kolorów i pielęgnacji obuwia ze skóry lakierowanej, gadów i materiałów syntetycznych.  Czyści, pielęgnuje i chroni skórę, oraz zapewnia, że skóra pozostaje miękka i elastyczna. Przeciwdziała pęknięciom powierzchni skóry.  Przywraca naturalny blask skóry lakierowanej.  Bardzo łatwy w użyciu dzięki gąbce aplikującej środek bezpośrednio na powierzchnię skóry.   Pasty i emulsje odpowiednie do kolorów zakupionych butów. Najczęściej używana jest pasta w kolorze czarnym i brązowym, lecz najbardziej uniwersalne są pasty w kolorze transparentnym (bezbarwnym).

set of stuff for cleaning and polish shoes; on white

Jak możemy się przekonać czy nowe skórzane buty zostały wcześniej zabezpieczone woskiem, czy też ten proces został pominięty i skóra jest delikatna i podatna na uszkodzenia?

Nie ma żadnej możliwości sprawdzenia czy buty są zabezpieczone w toku produkcji, ale jak pisałam wcześniej skóra przygotowywana do produkcji jest zabezpieczana i impregnowana. Problemem może być tylko to, jakimi środkami i czy w dostatecznie wystarczający sposób dla użytkownika butów. Skóra z natury jest produktem delikatnym, a woski i pasty nie zabezpieczają jej przed mechanicznymi uszkodzeniami.  W procesie eksploatacji obuwia możemy zarysować skórę, zedrzeć lico itp. W tym przypadku proponuję zaopatrzyć się w środki do renowacji i szpachlowania skóry.

51VqRc7xTJL._SX395_

Nigdy wcześniej nie słyszałam o środkach do renowacji i szpachlowania skóry, o czym mowa?

Jest to kilka kluczowych produktów. Warto wtedy sięgnąć po specjalistyczny krem do renowacji skór naturalnych gładkich, licowych i syntetycznych. Krem wypełnia pęknięcia, rysy, otarcia i wszelkie ubytki. Zalecany do naprawy obuwia, galanterii skórzanej, pokrycia mebli tapicerowanych skórą naturalną lub syntetyczną. Kolejnym produktem jest emulsja nabłyszczająca i ukrywająca drobne uszkodzenia. Bezbarwna emulsja doda Twoim butom blasku i ukryje drobne uszkodzenia butów. Emulsja dodatkowo pielęgnuje obuwie, zapobiega powstawaniu plam, dzięki użytej Nano Technologii, zawiera woski odżywcze.  Szklane, małe opakowanie zmieści się w każdej torebce. Przy tym wszystkim równie ważny jest krem do odnowienia skór gładkich.  Krem oparty na wosku pszczelim i oleju z norek. Czyści, odżywia, chroni i odnawia gładką skórę nie powodując uszkodzenia delikatnych wykończeń.  Produkt odnowi skórę przywracając jej miękkość i naturalne właściwości bez ryzyka uszkodzenia delikatnych wykończeń.

uebersicht_schuhspanner_1

Zdarza nam się kupić buty zbyt mocno dopasowane, a mamy ważną uroczystość i nie chciałybyśmy, aby buty sprawiały nam problemy przy chodzeniu. Czy są środki, które pomogą nam szybko rozciągnąć buty?

Oczywiście producenci środków do pielęgnacji obuwia przewidzieli ten problem.  Zdarza się to bardzo często w nowo zakupionym obuwiu.  Jest specjalna pianka do rozciągania i zmiękczania skóry.  Szczególnie przydatna w przypadku zakupu niedopasowanego, zbyt ciasnego obuwia. W połączeniu z użyciem prawideł pozwala poszerzyć niewygodne obuwie. Po zastosowaniu skóra staje się bardziej elastyczna. Eliminuje ucisk powodujący ból.  Nadaje się do wszystkich rodzajów skóry. W przypadku użycia do butów ze skór lakierowanych należy uważnie rozprowadzić piankę wyłącznie wewnątrz butów.  Bezbarwna.  Gorąco polecam tego rodzaju piankę, ma piękny zapach działa cuda. Zanim sama zaczęłam produkcję obuwia przed wyjazdem na wszelkiego rodzaju targi używałam tego rodzaju produktów. Zazwyczaj nie było czasu na wkładanie prawideł, zatem moje stopy spełniały tę rolę. Te środki nie są szkodliwe ( chyba, że ktoś jest wyjątkowo uczulony na pewne składniki). Przed założeniem butów na nogi wtryskiwałam piankę wewnątrz obuwia i „rozciągałam” obuwie chodząc w nim.

Na co należy zwracać uwagę wybierając produkty do konserwacji skórzanego obuwia?  Bardzo często boimy się użyć jakiegoś produktu, ze względu na to, że zniszczy buty.

Najwłaściwiej byłoby skonsultować się przy zakupie butów ze sprzedającym obuwie. W każdym sklepie bądź salonie obuwniczym są produkty do pielęgnacji obuwia. Niejednokrotnie handlowcy są szkoleni przez producentów tych produktów i posiadają odpowiednie kwalifikacje doradcze. W przypadku, kiedy sami decydujemy o zakupie i zastosowaniu danego produktu na podstawie przeczytanej ulotki to przed właściwym zastosowaniem każdego środka do skór należy przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku, sprawdzając działanie produktu na kolor i strukturę skóry. Jeżeli efekt jest właściwy, można przystąpić do dalszych czynności. Zacznij od usunięcia wszystkich drobin kurzu i błota. Usuń ziemię i błoto szmatka i szczotką lub zeskrob zeschniętą ziemię rączką od szczotki. Pamiętaj, że buty przygotowywane do czyszczenia muszą być suche.

Buty ze skór zamszowych i nubukowych:

Nigdy nie nakładaj pasty w kremie ani pasty z woskiem na welur lub nubuk.

Zamiast tego szoruj je od czasu do czasu szczotką do zamszu.

Buty ze skór licowych ( kozie, jagnięce, licowe delikatne):

Do delikatnej skóry, używanej do wyrobu modnych damskich czółenek użyj pasty w kremie w tym samym kolorze, co buty. Zazwyczaj dostępne są w tubkach lub w słoiczkach. Niewielką ilość pasty w kremie rozprowadza się na butach za pomocą miękkiej szmatki. Po rozprowadzeniu natychmiast zacznij polerowanie. Użyj do tego miękkiej szczotki z końskiego włosia.

Do czyszczenia bardziej solidnych butów typu „kozak oficerek” , botek , „traper” (skóry bydlęce):

Używaj pasty z woskiem. Pastę nakłada się szmatką lub szczotką, ważne jest, aby nie użyć jej zbyt dużo. W przeciwieństwie do kremu pastę z woskiem powinno się pozostawić na butach na kilka godzin lub na noc, żeby mogła się wchłonąć. Im dłużej zaczekasz tym łatwiej będzie uzyskać połysk obuwia, polerując je szczotką, a następnie miękką szmatką.

Podsumowując dzisiaj mamy ogromne możliwości pielęgnowania naszych butów!   Jest to dużo łatwiejsze niż jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz.  Zapraszamy wszystkie Panie i nie tylko do codziennego dbania o swoje wymarzone buty.

——————————————————————————————

fb_gora_logo_v2

Już 19/06 (najbliższy piątek) poprowadzę ćwiczenia połączone z wykładem na UNIWERSYTECIE SWPS!

temat: „O marce własnej i blogowaniu – w praktyce”

WSTĘP WOLNY
Aleksandra Ostrowskiego 30 Uniwersytet SWPS Wrocław
sala: 117
godzina: 18:00

SERDECZNIE ZAPRASZAM! MAM NADZIEJĘ NA OWOCNE PÓŁTOREJ GODZINY!

Tego samego dnia będzie miała miejsce premiera mojego opowiadania również na Uniwersytecie SWPS. Będziecie mogli je przeczytać na głównym holu – dołączone zostanie moje zdjęcie – wierzę, że znajdziecie je bez problemu.

You may also like

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *