Michael P. Spradlin: Templariusz. Urzekająca historia w trzech odsłonach

OLYMPUS DIGITAL CAMERANiezwykła opowieść. Filmowa fabuła zręcznie spisana na kartach trzech kolejnych tomów. Mieszanka urzekającej fantasy z kryminałem wojennym osnutym w mrokach średniowiecza.

Pochodzący z USA autor jest twórcą książek dla dzieci oraz młodzieży. Jak sam przyznaje od najmłodszych lat nie rozstawał się z książkami. Żyjąc w wyimaginowanym świecie widział siebie na pierwszej linii bitew oraz, jako bohatera wojen. Zawodowo trudnił się przemytem petard przez granicę. Obecnie wolne chwile spędza z rodziną oddając się pasji tworzenia kolejnych powieści. Mieszka wraz z żoną i dziećmi w Michigan, pracując nad kolejnymi pasjonującymi powieściami.

Templariusz wciąga. Podobnie, jak chodzenie po bagnach. Dlatego do przeczytania trzech kolejnych tomów: „Strażnik Graala”, „Ścieżki przeznaczenia” oraz „Czas odrodzenia” przeznacz raczej dużą ilość wolnego czasu.

Oto Dover. Jest koniec XII wieku. Czasy pełne okrucieństwa, strachu i moralnego dualizmu. Ponure średniowiecze, gdzie wymagano całkowitego wyrzeczenia się wszelkich doczesnych uciech a zarazem tworzono jakieś dance macabre w pogoni za bogactwem i zaszczytami. Ciemne Wieki z nazwy. Epoka żywa i pełna zadziwiających namiętności.

Książka opisuje pełne przygód życie młodego giermka zakonu templariuszy o imieniu Tristan. Jako niemowlę podrzucono go do zakonu z listem, w którym proszono o opiekę nad nim. Historia miesza się z literacką fikcją, co nadaje dodatkowego dramatyzmu akcji. Poznajemy między innymi Ryszarda Lwie Serce, który spotyka się z bohaterem powieści na początku 1191 roku.

Tymczasem daleko na Wschodzie miasto Akka po długim oblężeniu poddaje się niewiernym. Całe zastępy rycerzy śpieszą, by bronić miejsc uznanych za święte. Jak się okaże Tristan niedługo znajdzie się w samym środku tych wydarzeń.

W tym czasie nasz bohater, od niedawna giermek rycerza sir Thomasa Leux, którego pochodzenie owiane jest tajemnicą, a rozwiązanie go okaże się zdumiewające, łączy swoje życie z zakonem Templariuszy i właściwie wbrew swej woli wplątuje się w coraz to barwniejsze przygody. Tristan nie może zrozumieć, dlaczego inny rycerz sir Hugh Monfort stara się ze wszystkich sił uniemożliwić mu wyprawę. Ich losy będą się jeszcze nie raz krzyżować, bo wydaje się, że rycerz odkrył coś niepokojącego w pochodzeniu giermka.

Łopocą białe tuniki, z czerwonym krzyżem na piersi, toczą bitwy, dzieją cuda, snują się barwne opowieści i dziwnie splatają losy Tristana. Oto w ostatnich godzinach przed upadkiem twierdzy sir Thomas Leux powierza Tristanowi misję dotarcia do Anglii z niezwykłym przedmiotem, którym jest największa chrześcijańska relikwia – Święty Graal.

W czasie wędrówki wspierać go będą, śmiertelnie niebezpieczny asasyński wojownik, który okaże się dziewczyną oraz znużony wojną perfekcyjny królewski łucznik, powracający do rodzinnego Sherwood. Nie będzie im łatwo, bo na ich tropie są zarówno Saraceni, różnego rodzaju rabusie, sprzedajni rycerze i szpiedzy. W dodatku po epizodzie, gdy trafią do Francji poznają katarską księżniczkę, wyklętą przez biskupa, który wraz z zaprzysięgłym wrogiem Tristana sir Hughiem, będzie starać się pozbawić całą trójkę życia a księżniczkę wydać za mąż za swojego wasala.

Czy dzielnego giermka uratuje matka Ryszarda Lwie Serce, czy może również będzie starać się pozbawić go życia? Czy skrywana tajemnica o drogocennej relikwii ujrzy światło dzienne i czy uda się ją dostarczyć w bezpieczne miejsce? Według legendy, ten, kto posiada Świętego Graala ma być niezwyciężonym.

Czas rozpocząć przygody z Tristanem, jego dzielnymi towarzyszami, Świętym Graalem i magią, która towarzyszy tej doskonale napisanej trylogii. W zupełności zapełniająca kilka długich wieczorów, wspaniała powieść. Lektura obowiązkowa dla miłośników powieści przygodowej.


Autor: Michael P. Spradlin
Tytuł: cz. I Templariusz. Strażnik Graala, cz. II Templariusz. Ścieżki przeznaczenia, Cz. III Templariusz. Czas odrodzenia.
Data wydania: 2012
Recenzja: Marek Bachorski – Rudnicki  https://bachorski.wordpress.com
Wydawnictwo: AWM. Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski
AWM - Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski

You may also like

18 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *