[WYWIAD] Wspomnienia to najbardziej ulotna rzecz jaką posiadamy

,,Wszystkich wspomnień nie jesteśmy w stanie zachować, ale warto starać się uchwycić przynajmniej ich część – tę najważniejszą i najpiękniejszą część.”

W rozmowie z Piotrem Leszczyńskim prezesem firmy Cyfrowa Foto pytam o, to jak prawidłowo przechowywać zdjęcia, aby przetrwały destrukcyjny wpływ czasu. A także, jak dbać o ich chronologię, magię oraz jakość.

 Jeden z Wielkich kiedyś powiedział, że najważniejsze jest, aby gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje, i święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Czy jesteśmy w stanie zachować wszystkie wspomnienia?

Wspomnienia to chyba najbardziej ulotna rzecz, jaką posiadamy, a jednocześnie najbardziej chcemy ją zachować w pamięci. An toine de SaintExupéry miał dużo racji w tym, co powiedział – zachowanie pewnego obrazu naszych zwyczajów, rodziny i domu pełnego wspomnień jest niezwykle ważne. To tak jakby zostawiać część siebie przyszłym pokoleniom. Oczywiście wszystkich wspomnień nie jesteśmy w stanie zachować, ale warto starać się uchwycić przynajmniej ich część – tę najważniejszą i najpiękniejszą część.

Szablon Klasyczny Czarny

Czym dla Pana jest przechowywanie, kolekcjonowanie wspomnień?

Dla mnie, a pewnie i dla wielu innych ludzi, wspomnienia są częścią historii – historii mojego życia, którą pragnę zachować nie tylko dla siebie, ale dzielić się nią z bliskimi, ze swoimi dziećmi, przyszłymi wnukami, a może i dalszymi pokoleniami. Wspomnienia to kronika życia, którą nie tylko warto, ale i należy prowadzić. Wiadomo, jak zawodna jest ludzka pamięć, dlatego ja osobiście zawsze staram się „materializować” moje wspomnienia, tzn. kolekcjonować je na kartach fotoalbumów, fotoksiążek i innych oryginalnych formach. Bo zwykłe zdjęcia to już przeżytek! Stos fotografii składowanych w pudełkach nie tylko zajmuje dużo miejsca, ale i trudno jest zachować w nich chronologię. Może nie jestem już młody (śmiech), ale idę z duchem czasu!

DSC_0027aCzy każdą chwilę da się zatrzymać?

 Nie wiem, czy się da, ale na pewno warto próbować. Dzisiejsze możliwości techniczne bardzo nam to ułatwiają – aparaty fotograficzne, coraz bardziej złożone kamery, drukarki wiernie odzwierciedlające nawet najdrobniejsze szczegóły obrazu… Dziś możemy uchwycić nawet kolor motylka na sukience swojej córki, by pokazać jej po latach uwielbianą przez nią sukienkę. Takie personalne drobiazgi wywołują w nas najwięcej wzruszeń i emocji. Warto do nich wracać.

A może to jest tak, że fotografie przemieniają wyjątkowe chwile w pocztówki bez znaczenia?

W pocztówki może tak, ale na pewno nie pocztówki bez znaczenia. Wspomnienia nigdy nie pozostają bez znaczenia. Poza tym fotografie to tylko jedna z możliwości, jakie możemy wykorzystać do uwiecznienia momentów ze swojego życia. Tak jak już wspomniałem, sterty zdjęć odchodzą już do lamusa, dziś możemy korzystać z bardziej oryginalnych form, jak na przykład fotoalbumy i fotoksiażki, (które prócz naszych zdjęć mogą zawierać też dowolne opisy, tytuły, dodatkowe elementy graficzne itp.). Taki spersonalizowany album na pewno będzie bardziej oddawał atmosferę zdjęć, charakter ludzi i wagę danego momentu.

Często jest tak, że zdjęcia odbarwiają się, rolują, niszczeją z czasem. Jak można temu zapobiec? Czy istnieją skuteczne metody konserwacji?

Ciężko jest zachować jakość zdjęć niezmienioną przez lata. Naturalnym procesem jest to, że fotografie blakną, zniekształcają się… upływ czasu jest nieubłagany. Na pewno wydłużymy żywotność zdjęć, jeśli będziemy przechowywać je w zaciemnionym miejscu. Bo największym wrogiem fotografii jest światło! Czasem warto spróbować trwalszych metod przechowywania zdjęć – dobrym przykładem jest właśnie fotoksiażka w solidnej oprawie, która znacznie przewyższa zwykłe zdjęcia formą i możliwościami personalizacyjnymi.

Czy jeżeli wywołamy nasze zdjęcia w formie fotoksiążki to czy nie zmienią się one z czasem? Nie wyblakną? Nie poszarzeją?

Zniszczyć możemy książkę – rozumianą, jako papier, – ale niewydrukowane w niej fotografie. Dzisiejsze techniki druku pozwalają drukować w niewiarygodnej, jakości. Proszę sobie wyobrazić książki, a właściwie antyczne już książki sprzed kilku wieków, które wciąż można jeszcze znaleźć w bibliotekach i muzeach. One przetrwały do dziś, pomimo lichej technologii ich produkcji. Możemy sobie, więc wyobrazić, ile mogą przetrwać książki drukowane w dzisiejszych czasach, przy tak rozwiniętym przemyśle drukarskim.

Możliwość stworzenia fotoksiążki to możliwość stworzenia…

 To możliwość stworzenia własnej historii, kroniki swojego życia. Ulotne wspomnienia za kilkoma kliknięciami myszki mogą stać się najcenniejszą rzeczą dla nas i naszych bliskich.

DSC_0027aB

You may also like

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *