Galeria Lumbre: Każdy dom powinien „być”

,,Ci nasi cisi opiekunowie stoją w naszym cieniu i dopóki ich nie wezwiemy wciąż tylko stoją i coraz bardziej smutnieją.” – w rozmowie z Panią Joanną Karwalą-Firek pytam o to, jak ochronić swój dom przed nieszczęściami, a także jak na dobre zadomowić w nim miłość i szczęście.

Przy gorącej kawie w przytulnych czterech kątach dwie kobiety rozmawiały o aniołach, miłości i domowym ognisku.

62-251-thickboxSłyszałam, że drewniane Anioły chronią i przynoszą szczęście, szczególnie, jeżeli są częścią Naszego domu? Czy to prawda?

Anioły są naszymi przyjaciółmi od wieków. To współczesny człowiek zapomniał o ich istnieniu, zabiegany wśród codzienności. Wstydzi się zwrócić o pomoc do swojego Anioła Stróża, bo to takie dziecinne. Ja uwielbiam mieć koło siebie motyw anioła, moja babcia mówiła, że Ci nasi cisi opiekunowie stoją w naszym cieniu i dopóki ich nie wezwiemy wciąż tylko stoją i coraz bardziej smutnieją. Drewniany anioł, który wygląda jakby był właśnie ściągnięty ze ściany średniowiecznego kościółka, czy wiejskiej chaty napawa mnie uczuciem spokoju. Jest również fantastycznym elementem dekoracyjnym.

A czy powinniśmy nazwać swojego Anioła Stróża?

Trudno mi powiedzieć czy powinniśmy go nazwać, to chyba kwestia bardzo indywidualna. Ja swoich domowych aniołów nie ochrzciłam żadnym imieniem. Jednak muszę przyznać, że nieraz budzą przyjazny uśmiech na mojej twarzy ceramiczne figurki aniołków z małymi tabliczkami „Anioł zapracowanych” albo „Anioł nadziei”.

56-231-thickboxGdzie powiesić swojego anioła?

Chyba każde miejsce jest dobre byle po prostu z nami był.

A czy są jakieś inne symbole, które pomogą Nam wesprzeć siłę Naszego domu?

Takich symboli jest mnóstwo. Myślę, że każdy człowiek zapytany o symbol, który wspiera siłę domu odpowie według własnych przekonań czy wierzeń. Dla jednego będzie to Krzyż, dla drugiego podobizna Buddy a jeszcze innego po prostu zdjęcia najbliższych osób w przepięknych ramach powieszone w centralnych miejscach domu.

Wystrój domu też na pewno nie pozostaje bez znaczenia. Zatem, jakie jest idealne wnętrze? Pełne czego? Jakich dodatków?

Oczywiście, wystrój jest bardzo ważny. Przecież w domu należy czuć się komfortowo, przytulnie i każdy ma swój wybrany styl. Ja nie lubię wnętrz, które są mocno wystylizowane i nie ma w nich życia. W takiej np. kuchni nie śmie leżeć okruszek chleba lub chwilowo pozostawiony kubek po kawie. W końcu to dom jest dla człowieka, a nie odwrotnie. Co do dodatków ja mam kilka aniołów, w tym jednego wielkiego z drewna i właśnie stylizowanego na bardzo zamierzchłe czasy. Kilka obrazów z Marlin Monroe, zdjęcia dzieci i foto obraz ze ślubu, na który patrzę z rozrzewnieniem, że tak piękne chwile szybko uciekają.

162-539-thickboxCzy idealne wnętrze w ogóle istnieje?

Wystarczy, że się zmieni styl a czasem ludzkie ‘widzi mi się’ i pryska bańka idealnego wnętrza. Ale, to dobrze, bo człowiek powinien być kreatywny i nie bać się zmian.

Jak to jest: Czy zdarza się, że przedmioty mają duszę, czy to my im ją nadajemy?

Wydaje mi się, że rzeczy zdobywają swoją „dusze” z upływem czasu. Piękny zegar po babci, anioł po mamie, obraz w starym kościółku. Zaczynamy na te rzeczy patrzeć jakby w innym świetle. Może ta „dusza” przedmiotów to takie ponad czasowe „coś” co każdy z Nas rozumiane inaczej.

Galeria Lumbre- Galeria rzeczy niezwykłych. Jaka jest, zatem definicja niezwykłości?

Niezwykłość tworzą pewne drobiazgi. Składa się na nie trud, jaki wkładają ludzie, aby te wszystkie rzeczy, które mam w Galerii Lumbre powstały. W czasach, kiedy zalewa nas masa zwykłych, słabych jakościowo i nieraz tandetnych rzeczy, ta niezwykłość jest potrzebna, bo zmienia nasze życie na pełniejsze!

171-568-thickboxKażdy dom powinien mieć:

A ja raczej powiem, że każdy dom powinien „być” ostoją i potem dopiero mieć w sobie to wszystko, co składa się na proste ludzkie marzenia. Jeśli jednym z nich jest drewniany ręcznie malowany anioł to niech tak będzie.

You may also like

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *