ENEJ: Po prostu jesteśmy sobą i to najbardziej trafia do słuchaczy

O trwającej wielkiej trasie koncertowej, zbliżającym się Przystanku Woodstock, młodzieńczej energii i przepisie na hit rozmawiam z zespołem Enej.

ZDJECIE PROMO 2

Piotr „Lolek” Sołoducha, Mirosław ” Mynio” Ortyński i Jakub ” Czaplay” Czaplejewicz postanowili usiąść i zamienić ze mną przysłowiowe „dwa słowa”.  

Enej to zwycięzcy Must be the Music (2011r.) oraz twórcy takich hitów jak ,,Radio Hello”, ,,Skrzydlate ręce”, ,,Tak smakuje życie” czy ,,Lili”. Tego lata zespół ENEJ może zobaczyć niemal każdy, trasa wakacyjna liczy kilkadziesiąt koncertów w całym kraju, a energia i radość płynąca ze sceny ma szansę zagościć w każdym zakątku Polski.

mynio sesjaI się zaczęło i trwa na dobre. Wielka wakacyjna trasa koncertowa po całej Polsce.

Trasa trwa już od początku maja. Można powiedzieć, że na chwilę obecną jesteśmy mniej więcej gdzieś w środku listy koncertów.

Jak wyglądały przygotowania do występów?

Przygotowania były, owszem, robiliśmy próby i ogrywaliśmy nowy materiał. W tej chwili na koncert zespołu ENEJ składają się utwory z trzech płyt. Oczywiście z przewagą materiału z najnowszej płyty Folkhorod.

Którego koncertu wręcz nie możecie się doczekać?
Oczywiście Przystanek Woodstock, na którym zagramy po raz trzeci. Nie będzie to sam koncert dla nas, ale także 2 dni luzu, uczestniczenia w festiwalu, słuchania innych kapel.
No właśnie, jak jesteśmy już przy temacie widowni, to, jaka jest najlepsza? Skandująca, tańcząca i roześmiana czy ta, która ze łzami w oczach i zapalniczkami w rękach rozpływa się przy Waszej twórczości?

lolek sesjaPubliczność ze łzami w oczach to zdecydowanie nie nasza publiczność:) ENEJ to energetyczna muzyka młodych ludzi. Czujemy się swobodnie i dobrze, jeśli ludzie bawią się, skandują, tańczą. To nas napędza i nakręca.

Taka, reakcja wiązana

Jasne, że tak. Jeśli energia dawana przez nas ze sceny wraca do nas to automatycznie dostajemy extra kopa. Gramy dla ludzi, dla uśmiechu na twarzy i dobrej zabawy.
A pamiętacie jakiś koncert, kiedy to właśnie publika dostarczyła Wam niezapomnianych wrażeń?

Wrócę tu do tematu Woodstocku. W 2010 roku, kiedy z Eliminacji do Przystanku Woodstock udało nam się zagrać na dużej scenie dla 100tys. publiczności to było coś. Nogi ugięły nam się, gdy stanęliśmy na tej gigantycznej scenie.

A juwenalia Kortowiada 2011?czaplay sesja

To było świeżo po programie Must be the Music. Był ogromny tłum, euforyczna atmosfera, na tyle poruszająca, że kiedy nasz trębacz schodził ze sceny miał łzy w oczach:)
Wystarczy spojrzeć na Wasze zdjęcia, posłuchać kilku kawałków i wręcz nie można się oprzeć wrażeniu, że bije od Was młodzieńcza energia. Stworzyliście wokół siebie świat, do którego chcą należeć całe rzesze ludzi. Ale, przecież każdy ma dni czy nawet tygodnie, kiedy czuje się totalnie wyczerpany i zdołowany. Zatem jaka jest Wasza recepta na uśmiech i wiarę w siebie. I co możecie powiedzieć Waszym fanom, którzy przeżywają gorsze dni?

Jasne, że każdy ma gorsze dni-my także. Mamy na to kilka recept. Można je wyczytać z tekstów naszych piosenek. Mowa tu chociażby o znanym z radia utworze ‚Tak smakuje życie’ czy mniej znanym ‚Żyj’. Widząc fanów pod sceną na naszych koncertach myślę, że nie musze mówić, co mają robić, aby uśmiech ich nie opuszczał. Oni już dobrze wiedzą, są już pozytywnie zarażeni ENEJem:)

Sytuacje, miejsca czy ludzie inspirują Was do tworzenia nowych tekstów?

Głównie czerpiemy inspiracje z życia. Nie piszemy filozoficznych tekstów o przemijaniu i egzystencji. W naszych piosenkach mówimy o prostych rzeczach, ludzkich sytuacjach, które przytrafiają się każdemu z nas. Stąd może tak dobrze i mocno trafiają one do młodych ludzi.

A jakiej muzyki słucha, na co dzień, najbardziej znany zespół w Polsce?
Wbrew pozorom, na co dzień słuchamy najróżniejszej muzyki. Wiele osób mogłoby się zdziwić gdyby miały podsłuch w naszym busie i wiedziałyby, czego my tu słuchamy:)

Rozwiń myśl 

 Od folkowych kapel, poprzez muzykę, która aktualnie króluje na listach przebojów, po zespoły o mocniejszym brzmieniu. Słuchamy muzyki z różnych gatunków, bo to rozwija naszą muzyczną świadomość, a często i inspiruje w przypadku swojej twórczości.

ZDJECIE PROMO 1
Jaki jest, zatem przepis na hit, który poruszy całą Polską?
Nie ma encyklopedycznego wytłumaczenia czy kulinarnego przepisu na hit.

Jakiś jednak musi być

W naszym przypadku działa to dosyć prosto. Robimy to, co czujemy, co nam gra w serduchu i jest zgodne z naszymi gustami. Nie silimy się na pisanie ‚radiowych’ hitów tylko pod publiczkę. Nie kopiujemy też nikogo, po prostu jesteśmy sobą i chyba to trafia najbardziej do słuchaczy.

Czego Wam życzyć na nadchodzące miesiące?

Wytrwałości zdecydowanie, zdrowia i siły!:-) Reszta sama przyjdzie. Przed nami jeszcze sporo podróżowania, długich wyjazdów z domu i wiele koncertów. Czasem doskwiera nam fakt, że z naszymi rodzinami nie widujemy się często, jednak świadomość tego, że robimy coś pozytywnego i wywołujemy uśmiech, choć na jednej twarzy słuchacza na koncercie jest wspaniała i wtedy zapomina się o wszystkim.

Dziękuje za rozmowę.

You may also like

11 komentarzy

  • Mówiliście,że każdy ma złe dni i wystarczy tylko wsłuchać się w wasze piosenki 😀 czasem z tym się bym zgodziła,ale czasem przy nich (piosenkach) wybucham płaczem 🙁 moje złe dni są wtedy,jak za wami tęsknię,nie widziałam już was od pół roku i to będzie mi się dłużyło, i jeszcze jeden powód złego dnia,kiedy tak bardzo chcę być w Olsztynie,ale sam fakt,że mieszkam 500 km od tego miejsca,powoduje,że nie mam siły czuć się szczęśliwa,całą noc nie śpię 🙁 więc,co możecie mi poradzić ? 😀

    • Mówiliście,że każdy ma złe dni i wystarczy tylko wsłuchać się w wasze piosenki 😀 czasem z tym się bym zgodziła,ale czasem przy nich (piosenkach) wybucham płaczem 🙁 moje złe dni są wtedy,jak za wami tęsknię,nie widziałam już was od pół roku i to będzie mi się dłużyło, i jeszcze jeden powód złego dnia,kiedy tak bardzo chcę być w Olsztynie,ale sam fakt,że mieszkam 500 km od tego miejsca,powoduje,że nie mam siły czuć się szczęśliwa,całą noc nie śpię 🙁 więc,co możecie mi poradzić ? 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *