Wrocław: Emeryt to ma życie!

Mówi się, że emeryci w Polsce mają najgorzej – skromne emeryturki, które nie wystarczają na opłacenie rachunków i wykupienie lekarstw oraz coraz to wulgarniejsza młodzież utrudniająca życie staruszkom. Ale czy tak jest naprawdę?

seniorzy

Okazuje się, że emeryci nie mają wcale tak najgorzej, wręcz przeciwnie! Wszystko zależy od ich mentalności. Wrocław daje im wiele możliwości – wystarczy tylko chcieć.

W naszym mieście mamy 100 tys. mieszkańców po 60. roku życia. Jedynie 15 tys. z nich bierze aktywny udział w życiu kulturalnym i towarzyskim. A Wrocław im wcale tej aktywności nie blokuje.

Osoby starsze mają prawo do zniżkowych wejść do kina, teatru i wszystkich innych placówek kulturowych oraz do tańszych bilety MPK i PKP.

Kluby Seniora jak grzyby po deszczu

Rady osiedla we Wrocławiu prowadzą czternaście klubów przeznaczonych dla seniorów. Takie kluby powstają również przy parafiach (i te cieszą się szczególną popularnością). Łącznie we Wrocławiu mamy 73 kluby seniora . Stając się członkiem takiego klubu, można korzystać z bogatej ich oferty i brać udział w wycieczkach, dansingach, zajęciach z szydełkowania i śpiewu.

Aktywny senior w bibliotece XXI wieku

Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu proponuje bezpłatne zajęcia kulturalne i edukacyjne dla ludzi starszych. W najnowszym repertuarze emerytowi serwowane są:

  • Internetowy e-Klub Seniora
  • Dyskusyjny Klub Książki dla Seniorów
  • Dyskusyjny Klub Muzyki i Filmu
  • Akademia Zdrowego Seniora
  • Akademia Pamięci.

Uniwersytety Trzeciego Wieku

Mamy już takich pięć – od sierpnia 2009 roku we Wrocławiu przy każdej uczelni jest jeden. Powstały one aby uaktywnić stronę intelektualną, społeczną, psychiczną i fizyczną osób starszych, rozszerzyć umiejętności seniorów oraz ułatwić kontakty z instytucjami, takimi jak służba zdrowia, ośrodki kultury, ośrodki rehabilitacyjne i inne, angażować słuchaczy w aktywność na rzecz otaczającego ich środowiska itd. Zajęcia tam są ciekawą odskocznią od codziennych problemów, mogą też być kolejnym, nowym celem w życiu.

emeryci emeryci

Wrocławskie uniwersytety proponują między innymi zajęcia z :

  • fotografii artystycznej
  • tkania unikatowego
  • malarstwa i rysunku
  • nauk teologicznych
  • poznania kultury Dolnego Śląska.

To jednak nie wszystko oferta jest niezwykle szeroka. Gwarantuję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Zajęcia rehabilitacyjne i ruchowo-taneczne

Wrocławskie Stowarzyszenie ,,ERION” proponuje właśnie taki rodzaj zajęć dodatkowych. Obiecuje przy tym lepsze samopoczucie, zmniejszenie stresu i pozytywne nastawienie do życia. Emeryci tańca nauczą się także w ,”Domie Tańca Pałacyk” i Domie Kultury „BAKARA”.

Wrocławskie Centrum Seniora

Proponuje kursy komputerowe (nowe zapisy odbędą się w połowie stycznia 2011 r.), konsultacje i badanie słuchu, naukę karate, bezpłatne treningi z choreoterapii oraz niezwykłe warsztaty filmowe, podczas których można stworzyć swój własny film dokumentalny.

Wrocławskie Dni Seniora 2010

Wrocław w październiku zaproponował szereg imprez, warsztatów oraz wykładów naukowych. Impreza objęła cały Wrocław. Docelowo została przeznaczona dla osób po sześćdziesiątce, lecz udział wzięły również młodsze pokolenia, np. harcerze i zuchy. Wszystkie atrakcje były bezpłatne. Głównym punktem imprezy było przekazanie kluczy do bram miasta seniorom.

Jak widać, senior w mieście nudzić się nie musi , chyba że nadal będzie uparcie twierdził, że miasto nic nie robi, żeby było lepiej, tylko wiecznie podnosi opłaty. Dzieje się sporo i naprawdę można wyjątkowo przeżyć swoją ,”złotą jesień”.

Może się powtórzę , ale wystarczy chcieć!

You may also like

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *