Skąd ta nienawiść? Opinie młodych Polaków o Żydach

Ruch nienawiści do całego świata? Głupota, a może niewiedza? Skąd się bierze mania wyższości u osób nietolerancyjnych? I dlaczego tak naprawdę Żydzi w XXI w. są prześladowani?

 Cmentarz Żydowski - tył nagrobka / Fot. Weronika Rudnicka

 

 

Już jakiś czas temu wybrałam się na wrocławski cmentarz żydowski i właśnie tam zaskoczyły mnie wulgarne napisy na żydowskich nagrobkach. Postanowiłam przyjrzeć się tej sprawie bliżej i spytać młodych wrocławian, co tak naprawdę sądzą o tym narodzie i dlaczego jest on tak bardzo nieakceptowany.

Mateusz, uczeń technikum: Żydów do pieca trzeba wysłać! W każdym razie nie mają swojego państwa i się panoszą, i jeszcze mają wymagania, że im sie coś niby należy.

Aleksandra, licealistka: Wczoraj opowiadałam cały wieczór o nich kawały. Wiesz, jak się nazywa żydowski klub piłkarski? Zagłada Oświęcim. W końcu dowcipy o skąpych Żydach, krętaczach czy oszustach nie wzięły się ,,z nieba” – coś w tym musi być.

Łukasz, uczeń technikum: Ludzie się z nich śmieją, bo są niedouczeni. Na przykład mój kumpel prześladuje ich, bo nie lubi jakiegoś tam klubu piłkarskiego.

Polacy i Żydzi. Którędy droga?


Martyna, licealistka:
Ludzie jak ludzie, wszyscy tylko z nich żartują, a tak naprawdę nie znają żadnego Żyda.

Jarosław, uczeń technikum: Wszystko jest w żydowskich rękach, za dużo Żydów w naszym rządzie. To, co najlepsze, biorą dla siebie. Nic nie dadzą za darmo, muszą mieć jakąś korzyść z tego.

        Cmentarz Żydowski, wnętrze nagrobku / Fot. Weronika Rudnicka  Miłosz, licealista: Uważam, że większość Polaków szanuje Żydów, choć zdarzają się przypadki neonazistów i kiboli, którzy ze swojej głupoty naśladują najłatwiejszy ruch. Ruch nienawiści do całego świata. To, że widać nienawiść do Żydów wcale nie znaczy, że jest jej aż tak wiele. Ludzi dobrych nie widać, widzimy tylko to, co jest złe. Osób tolerancyjnych jest o wiele więcej, ale o nich się nie mówi.

Rafał, student: Moim zdaniem prześladowania Żydów łączą się z podejściem do nich w czasie II wojny światowej, gdzie byli uważani za podludzi i starano się zniszczyć ich istnienie. Także poprzez przywiązane do ich religii i stereotypów, gdzie przedstawia nam się obraz Żyda chciwego, chytrego, skąpego. Osobiście uważam ich za takich samych ludzi jak my wszyscy.

Opinie są skrajnie różne. Jednak nie można marginesować problemu i udawać, że się go nie widzi. Póki jest czas na zmiany to należy je wprowadzać, przełamywać strach i rozmawiać. Dlatego czekam na Was i w komentarzach pod tekstem liczę na Wasze opinie na temat w/w problemu.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *